7ος ΟΜΙΛΟΣ

Ναύπλιο- Διαβολίτσι 1-0: Άξιζε καλύτερης τύχης

, Ναύπλιο- Διαβολίτσι 1-0: Άξιζε καλύτερης τύχης

Με άδεια χέρια έφυγε το Διαβολίτσι από το Ναύπλιο καθώς παρά την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με 1-0.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας έβαλαν δύσκολα στην αργολική ομάδα η οποία έφτασε στο τρίποντο που την κράτησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας χάρη σε τέρμα που πέτυχε στο 83ο λεπτό ο Καλλιμάνης.

Με πολύ σωστή διάταξη στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα είχε πολύ καλή παρουσία κλείνοντας τους χώρους και κάνοντας το γνωστό της παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν πέρα από δύο σουτ στο 15’ και στο 41’ του Καλλιμάνη και του Καζάκου, αντίστοιχα, τα οποία δεν προβλημάτισαν την άμυνα του Διαβολιτσίου.

Η καλύτερη φάση σε αυτό το διάστημα ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 43ο λεπτό όταν ο Μουλιάτος έβγαλε τη σέντρα και ο Κυριαζόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο εξωτερικό μέρος του δοκαριού.

Χαμένο τετ α τετ και γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα σουτ του Σταματελόπουλου που απέκρουσε ο Σκαφιδάς ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 65’ με κεφαλιά του Χρήστου Καπλατζή πάνω από τα δοκάρια.

Η μεγαλύτερη φάση και ευκαιρία του Διαβολιτσίου στο παιχνίδι ήρθε στο 70′ όταν ο Βιγιαφάνε βγήκε στην αντεπίθεση μόνος του προ του Σκαφιδά αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ναυπλίου.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε στο 83ο λεπτό με φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Βαγγέλη Λαθύρη, ο οποίος έκανε τη σέντρα με το Κοστοβό να πιάνει την κεφαλιά και τον Καλλιμάνη από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα Καλογεροπούλου.

ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 (Τ. Κίκιλης):Σκαφίδας, Διαμαντής, Μπούκουρης, Χρ.Καπλατζής, Πάρης Καπλατζής, Κίτος, Ζαχαράκης, Τριανταφύλλου (68′ Λαθύρης), Κοτσοβός (92′ Καλογεράκης), Καλλιμάνης, Καζάκος (90′ Μακαρατζής).

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ (Κ. Παλαμάρας- Ν. Κακαλέτρης): Δ.Καλογερόπουλος, Ι.Καλογερόπουλος, Χότζα (85′ Αθανασόπουλος), Σεντεμέντες, Κυριαζόπουλος, Πλαστουργός (58′ Σταματελόπουλος),Μπαλόπουλος, Γραμματικόπουλος, Βιγιαφάνε (75′ Τζανετέας), Πιτσιλής, Μουλιάτος.