Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Ναυπακτιακός Αστέρας – ΑΟ Διαβολιτσίου 3-3: Όρθιος στο “Παπαχαραλάμπειο”

, Ναυπακτιακός Αστέρας – ΑΟ Διαβολιτσίου 3-3: Όρθιος στο “Παπαχαραλάμπειο”

Πολύτιμο βαθμό σε μία δύσκολη έδρα απέσπασε ο ΑΟ Διαβολιτσίου καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Ναυπακτιακό Αστέρα στο “Παπαχαραλάμπειο” της Ναυπάκτου, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μετά από ένα “τρελό” σε εξέλιξη πρώτο ημίχρονο όπου σημειώθηκαν πέντε συνολικά τέρματα και είχε αρκετή αγωνία λόγω του τραυματισμού του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων Θοδωρή Λίτσου, ο οποίος αποχώρησε με ασθενοφόρο για το νοσοκομείο στο 11ο λεπτό της συνάντησης, οι νερατζούρι πραγματοποίησαν θετικό ξεκίνημα στον 4ο όμιλο και κοιτάζουν με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Μετά την αρχική παγωμάρα από το περιστατικό με τον Λίτσα οι Μεσσήνιοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και πήραν το προβάδισμα με δύο γκολ. Το 0-1 έγινε απο τον Πάρη Τσιγαρίδη στο 16′ μετα απο ασίστ Πάγια και το 0-2 απο τον Κώστα Ηλιόπουλο στο 24′ μετά απο συνδιασμό Πάγια, Τσιγαρίδη ενώ λίγο αργότερα ο Βέλλης είχε ευκαιρία γα να αυξήσει το σκορ.

Ο Αστέρας ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά να πάρει προβάδισμα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο Ρουμπάτος στο 30′ ( απο λάθος υπόδειξη φάουλ του διαιτητή) , ο Νιφορόπουλος στο 35′ και ο Γιαννόπουλος στο 45′, υπέγραψαν την ανατροπή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν διαφορετικά συναισθήματα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νερατζούρι διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι, έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καρέ του Μαρσέλο και βγήκαν απειλητικά στην επίθεση καταφέροντας να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Καντούτση στο 78‘.

Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα αλλά είχαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 95ο λεπτό όταν ο Καψάσκης πλάσαρε απο ευνοϊκή θέση αλλά ο Μαρσέλο είπε “όχι” κρατώντας τον βαθμό για το Διαβολίτσι.

Ναυπακτιακός Αστέρας: (Νταλακούρας): Σίμος, Μπατσής, Χριστόπουλος, Γιαννόπουλος, Ναουμίδης (80’Σταθόπουλος), Μαχαίρας, Γιαννιώτης, Λίτσος (11’Σούκιας), Ρουμπάτος (60’Καψάσκης), Κοντογιάννης, Νιφορόπουλος.

ΑΟ Διαβολιτσίου (Στεφανίδης): Μαρσέλο, Βέλλης, (66’ Στραβάκος), Θώδης, Μπαλόπουλος, Πιτσίλης, Καντούτσης, Ηλιόπουλος, Μουλιάτος, Πάγια, Τσιγαρίδης (30′ λ.τρ. Βλάχος), Δημητρίου (85′ Κρεμμύδας).