ΔΙΕΘΝΗ

Μπουντεσλίγκα: Σπουδαία διπλά Βέρντερ και Άιντραχτ (βίντεο)

, Μπουντεσλίγκα: Σπουδαία διπλά Βέρντερ και Άιντραχτ (βίντεο)

Σπουδαίο διπλό με 1-0 στην έδρα της Σάλκε για την Βέρντερ Βρέμης που έφτασε τους επτά βαθμούς στα τρία τελευταία ματς και βλέπει όλο και πιο κοντά την παραμονή της στην Bundesliga.

Από την άλλη, σε τραγική κατάσταση οι γηπεδούχοι, που έμειναν για ενδέκατο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και αρχίζουν να χάνουν κάθε επαφή με τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Την τρίτη της νίκη στα τέσσερα ματς από την επανέναρξη του πρωταθλήματος πήρε η Χέρτα που νίκησε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ και «βλέπει» Ευρώπη.

Το 1-0 ήρθε στο 23′ με τον Ντιλροσούν να πλασάρει από κοντά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ανέβει ψάχνοντας την ισοφάριση, η Χέρτα χτύπησε στην κόντρα με τον Πιόντεκ να κάνει το 2-0.

Επιτέλους νίκη για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία μετά από πέντε ήττες και μία ισοπαλία, πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ και βρέθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 27’ με εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Σίλβα, ενώ η Βόλφσμπουργκ που πατούσε καλύτερα, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58’ με κεφαλιά του Εμπαμπού.

Οι «λύκοι» έψαξε την ανατροπή, όμως κόντρα στη ροή της αναμέτρησης στο 85’, η Άιντραχτ ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ και στο 1-2 με σουτ του Καμάντα.

Τέλος , την τρίτη νίκη σε αντίπαλη έδρα, για το απόγευμα του Σαββάτου στη Γερμανία, πανηγύρισε η Χοφενχάιμ με 1-0 κόντρα στη Μάιντζ.