Α1

, Μπάσκετ: To Λαύριο πήρε το ντέρμπι, 97-94 την ΑΕΚ- Νίκη σωτηρίας ο Κολοσσός, “ζωντανό” το Μεσολόγγι (αποτ.-βαθμ.)

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε νίκη εξάδας με 84-83 επί του Ιωνικού στην Αθήνα, ενώ στη Ρόδο ο Κολοσσός επικράτησε του Άρη με 83-72- Το τρίποντο του Γιάννη Χατζηνικόλα στο φινάλε της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στο Μεσολόγγι επί της Λάρισας με 79-77

Το Λαύριο πήρε στο ΟΑΚΑ τη νίκη στην παράταση επί της ΑΕΚ (97-94, κ.α. 82-82) και το προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής έφτασε τις 15 νίκες και άφησε την Ένωση στις 14, ύστερα από ένα από τα πιο όμορφα ματς της «ρεγκιούλαρ σίζον» της φετινής σεζόν.

Σε μεγάλο βαθμό η αναμέτρηση κρίθηκε έξω από τα 6,75 μέτρα με τους «Μεταλλωρύχους» να έχουν 14/30 τρίποντα (46%) έναντι 7/20 της ΑΕΚ (35%).

Το Λαύριο κατάφερε στο έξτρα πεντάλεπτο να ξεπεράσει το γεγονός ότι η ΑΕΚ οδήγησε το ματς στην παράταση παρότι με 7’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντηση βρέθηκε στο -10 (74-64 για τους φιλοξενούμενους).

Οι «Μεταλλωρύχοι» άρχισαν το έξτρα πεντάλεπτο με τρία τρίποντα των Γκλεν Κόζι, Τάισον Κάρτερ και Ντέβιν Ντέιβις και ξέφυγαν με 91-85, 2’ και 35’’ πριν το τέλος.

Με τρίποντο και καλάθι του Νίκου Ζήση, η ΑΕΚ πλησίασε στον ένα πόντο (95-94) με 9’’ να απομένουν για την λήξη. Αμέσως έγινε φάουλ στον Κόζι, ο οποίος ήταν εύστοχος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στο Λαύριο Megabolt (97-94).

Στην επίθεση της Ένωσης, ο Κέβιν Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ζήσης σε προσπάθεια δύο πόντων μετά το ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 (κ.α.), 94-97.

Ιωνικός – ΠΑΟΚ 83-84

Στο κλειστό του Πλάτωνα ο Δικέφαλος ξεπέρασε το άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με κορυφαίους τους Λοβ και Κάρτερ και τους Μπιτς και Γκρίφιν να ανεβάζουν στροφές επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης.

Στα 23’’ πριν τη λήξη ο Πρίτζετ με λέι απ διαμόρφωσε το 83-81, αλλά στα 7,7’’ ο Γκρίφιν χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με εύστοχο τρίποντο, με τους γηπεδούχους να μη βρίσκουν στόχο στο φινάλε με τον Μαυροκεφαλίδη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Πρίτζετ 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 10 (1), Χόλοουελ 16 (2), Μουχαϊμίν 12 (2), Τολιόπουλος 13 (2), Χουγκάζ 14, Χόλιφιλντ 5.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 14 (3), Λοβ 18 (1), Κονατέ 2, Γκρίφιν 18 (4), Μαργαρίτης 6 (2), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Κάρτερ 18 (4), Τέρνερ 2.

Κολοσσός Ρόδου – Άρης 83-72

Η μεγαλύτερη ζημιά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-11 εξασφάλισαν διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 1, Άρτις 17 (2), Άντριτς 18 (1), Σπάισερ 6, Αγγελάκος 1, Καμαριανός, Γουότσον 5, Λιάπης, Καντέρ 15, Μπιλής, Ζάρας 20 (3).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 10 (2), Κουζέλογλου 8, Τσάλμερς 17 (3), Ντραγκίτσεβιτς 7, Ντεκόζι, Σταμάτης 1, Σλαφτσάκης 4, Μιλόσεβιτς 17 (1), Χαριτόπουλος 1, Νετζήπογλου 4, Λιτλ 3 (1).

Μεσολόγγι – Λάρισα 79-77

Το τρίποντο του Γιάννη Χατζηνικόλα στο φινάλε της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στο Μεσολόγγι ΒΑΧΙ επί της Λάρισας Bread Factory με 79-77 και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του στη μάχη της παραμονής στην Stoiximan Basket League.

Μετά από 20 αγωνιστικές οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες έχοντας αμφότερες ρεκόρ 5-15 με τη θεσσαλική ομάδα ωστόσο να συνεχίζει να έχει το πλεονέκτημα καθώς είχε νικήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 26 πόντους.

Πλέον στις δύο αγωνιστικές που απομένουν θα κριθεί ποια από τις δύο ομάδες θα καταφέρει να αποφύγει την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 18 πόντους ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τόντρικ Γκότσερ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Ο Γιάννης Σαχπατζίδης τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Παπανικολόπουλος είδε τον Κώστα Παπαδάκη να έχει 17 πόντους, τους Γουόσπαν και Γουάσινγκτον 13 πόντους και τον Γκόρντον 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-35, 61-56, 79-77.