ΔΙΕΘΝΗ

Μουντιάλ 2022: Πικρή πρεμιέρα για το Κατάρ με ήττα (0-2) από τον Ισημερινό

, Μουντιάλ 2022: Πικρή πρεμιέρα για το Κατάρ με ήττα (0-2) από τον Ισημερινό

Η πρώτη εμφάνιση του Κατάρ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν συνοδεύτηκε από αγωνιστική επιτυχία. Οι «πρωτάρηδες» διοργανωτές του Μουντιάλ 2022 εμφανίστηκαν πολύ αγχωμένοι απέναντι στους σαφώς πιο έμπειρους παίκτες του Ισημερινού, ο οποίος τελικώς και επιβλήθηκε 2-0 στο κατάμεστο στάδιο Αλ Μπαΐτ της Αλ Χορ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της διοργάνωσης.

Οι Λατίνοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ένερ Βαλένσια με τη χρήση VAR για οφσάιντ άλλου συμπαίκτη του. Οι γηπεδούχοι γλίτωσαν λοιπόν χάρη στην τεχνολογία, αλλά στο 15ο λεπτό η ανατροπή του επιθετικού της Φενέρμπαχτσε από τον τερματοφύλακα Αλ Σεμπ ήταν τόσο ξεκάθαρη, ώστε δεν χρειάστηκε καν να την ξαναδεί στο βίντεο ο Ντανιέλε Ορσάτο.

Πέναλτι, η μπάλα στα 11 βήματα και ο Βαλένσια με εντυπωσιακή άνεση και σιγουριά έστειλε τον γκολκίπερ δεξιά, την μπάλα αριστερά και άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το πρώτο γκολ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Ο φορ του Εκουαδόρ ήταν αδύνατον να αναχαιτιστεί από την άμυνα των Καταριανών και στο 31ο λεπτό διπλασίασε με καρφωτή κεφαλιά, δίνοντας πια ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα φάνηκε μόνο σε μια περίπτωση, στο 45΄+5′, όταν ο Άλι δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη σπρώξει στα δίχτυα, αν και βρισκόταν πολύ κοντά στην εστία.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα το Κατάρ προσπάθησε να βγει μπροστά μην έχοντας να χάσει κάτι, αλλά το συγκρότημα της Νότιας Αμερικής ήταν πολύ επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις του. Στο 55΄ ο Αλ Σεμπ απέκρουσε το φαλτσαριστό σουτ του Ιμπάρα από το ύψος της περιοχής και στη συνέχεια η ομάδα του Άλφαρο διαχειρίστηκε με πολύ άνεση το χρόνο κινδυνεύοντας μόνο στο 86΄, όταν ωραίο σουτ του Μουντάρι έφυγε ελάχιστα άουτ.

Να σημειωθεί ότι στο 77΄ ο σκόρερ Βαλένσια αντικαταστάθηκε πιάνοντας το γόνατό του, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού από τα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου.

ΚΑΤΑΡ (Φέλιξ Σάντσες): Αλ Σεμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κούκι, Χατέμ, Αλ Χάιντος (72΄ Γουάντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλί (72΄ Μουντάρι).

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ (Γκουστάβο Χούλιο Άλφαρο): Γκαλίντες, Τόρες, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα (68΄ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο (90΄ Φράνκο), Εστράδα (90΄ Κ. Ροντρίγκες), Βαλένσια (77΄ Σιφουέντες).