ΔΙΕΘΝΗ

Μουντιάλ 2022: Παρ’ ολίγο έμφραγμα για Ισπανία, 2 στα 2 η Σουηδία

, Μουντιάλ 2022: Παρ’ ολίγο έμφραγμα για Ισπανία, 2 στα 2 η Σουηδία

Με γκολ στις καθυστερήσεις οι Ίβηρες, 2-1 την Γεωργία- Οι Σουηδοί ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου της Εθνικής μας ομάδας, έχοντας έξι βαθμούς με δύο συνεχόμενες νίκες.

Η Γεωργία πήγε να δημιουργήσει την έκπληξη της ημέρας, απειλώντας με νέα απώλεια βαθμών την παγκόσμια υπερδύναμη Ισπανία, από την οποία τελικώς ηττήθηκε (1-2) στο Γερεβάν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Οι Ίβηρες, που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μετά το γκολ του Κβίσα Κβαρατσκέλια λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Φεράν Τόρες στις αρχές του δεύτερου και βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Ντάνι Όλμο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην κορυφή του Β’ ομίλου της ζώνης της Ευρώπης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανέβηκε η Σουηδία, η οποία επικράτησε 3-0 του Κοσόβου εκτός έδρας.

Η παρέα του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς διπλασίασε τις νίκες της μετά το 1-0 της πρεμιέρας επί της Γεωργίας και απέχει πέντε βαθμούς από την Εθνική μας ομάδα (με ματς λιγότερο) και δύο από την Ισπανία.

Η Σουηδία άνοιξε το σκορ μόλις στο 12′, όταν ο Ιμπραΐμοβιτς από πλάγια θέση, βρήκε με ωραίο τρόπο τον Μουρίκι και αυτός σκόραρε.

Ο Ισάκ στο 35′ σούταρε από διαγώνια θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Ουϊκανί.

Στο 70ο λεπτό η Σουηδία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χαντεργκιονάι και ο Λάρσον το εκτέλεσε εύστοχα για το 3-0.