ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

, Μικτή Ηρακλείου Κ16 – Μικτή Μεσσηνίας Κ16 4-2: Προδόθηκε από τα στημένα (pics & video)

Στο γήπεδο του Ατσαλένιου στο Ηράκλειο ολοκληρώθηκε η πορεία της Μικτής Μεσσηνίας Κ16 στο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων της ΕΠΟ.

Το Μεσσηνιακό συγκρότημα ηττήθηκε από την ΕΠΣ Ηρακλείου που μετά τις έξι νίκες στην Α’ φάση συνεχίζει αήττητη στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι νεαροί του Θανάση Τσούκλερη προσπάθησαν αλλά πληγώθηκαν από τις στημένες φάσεις. Με πίεση ψηλά προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στο Ηράκλειο και τα κατάφεραν όσο είχαν δυνάμεις αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις από τα στημένα και με τρία γκολ σε δέκα λεπτά στο β’ μέρος έφτασαν στη νίκη-πρόκριση.

Το Ηράκλειο μπήκε μπροστά στο σκορ στο 9ο λεπτό όταν ο Χότζα έβγαλε μπαλιά της άμυνας της Μεσσηνίας και ο Καλλέργης πρόλαβε την έξοδο του Βαρέλα πλασάροντας για το 1-0.

Οι Μεσσήνιοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 23΄όταν από βαθιά μπαλιά του Παπαδόπουλου, ο Ντελής εκμεταλλεύτηκε τον λάθος υπολογισμό της άμυνας του Ηρακλείου και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Χαχλιουτάκη για το 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Θανάση Τσούκλερη ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και έφτασε κοντά στο γκολ στο 49’ όταν ο Γεωργουλέας ελίχθηκε έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Δημήτρης Μαυρογιαννάκης με απίθανη εκτέλεση κόρνερ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 2-1 στο 58’.

Ένα ακόμη στημένο στο 64’ έφερε το 3-1 για τους Ηρακλειώτες. Ο Χότζα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Φαϊτάκης με κεφαλιά νίκησε τον Βαρελά.

Το Ηράκλειο βρήκε και τέταρτο τέρμα στο 68ο λεπτό, με τον Ορφανουδάκη, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ένα λεπτό πριν, να εκτελεί απευθείας φάουλ για το 4-1.

Η αντίδραση της Μεσσηνίας μετά το κακό δεκάλεπτο ήρθε στο 72΄με τον Γεωργουλέα να κάνει το 4-2 από μεταβίβαση του Τσαούση.

Λίγο έλειψε λίγο αργότερα η Μεσσηνία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν από τραγικό λάθος στην άμυνα του Ηρακλείου, ο Γεωργουλέας μόνος από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαχλιουτάκη, χάνοντας μια μοναδική ευκαιρία.

Ένα λεπτό αργότερα το Ηράκλειο μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Καλογιαννάκη, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

Μικτή Κ16 Ηρακλείου: Χαχλιουτάκης, Βγόντζας, Κουμάκης, Τζιράκης, Φαϊτάκης, Μαυρογιαννάκης, Καλλέργης (90’ Πρέντι), Χότζα (90’ Άλλα), Τσαγκαράκης (66’ Καλογιαννάκης), Κωνσταντακόπουλος (66’ Ορφανουδάκης), Φθενάκης (88’ Μαυρογάνης)

Μικτή Κ16 Μεσσηνίας: Βαρελάς Π., Παπαδόπουλος (32’ Τζαννές), Δουφεξής, Κυριακόπουλος, Σεντεμέντες, Βαρελάς Σ., Ντελής (79’ Καλογερόπουλος), Ντερβίσι (79’Δημόπουλος), Γκίζας (53’ Χότζα), Ζαχαρίας (53’ Τσαούσης), Γεωργουλέας

, Μικτή Ηρακλείου Κ16 – Μικτή Μεσσηνίας Κ16 4-2: Προδόθηκε από τα στημένα (pics & video) , Μικτή Ηρακλείου Κ16 – Μικτή Μεσσηνίας Κ16 4-2: Προδόθηκε από τα στημένα (pics & video)