Μεθώνη– Ακρίτας Κορώνης 1-2: Η άλωση της Μεθώνης

, Μεθώνη– Ακρίτας Κορώνης 1-2: Η άλωση της Μεθώνης

Το ντέρμπι των νεοφώτιστων κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ακρίτα να φεύγει αλώβητος από την Μεθώνη, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 2-1.

Οι δύο ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος έπαιξαν όμορφο κατά διαστήματα ποδόσφαιρο και όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος.

Ο Μάραντος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Παυλόγιαννη να φέρνει το ματς στα ίσια, στο 35’.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρος η Κορώνη πήρε εκ νέου το προβάδισμα με δράστη αυτή την φορά τον Πάλια, που νίκησε τον Μίντζηρα στο 44’.

Τρίποντο πεντάδας

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων απέκρουσε όλες τις επιθέσεις που δέχθηκε και στο φινάλε πανηγύρισε το μάξιμουμ των βαθμών.

Με τον τρόπο αυτό το συγκρότημα, του Σπύρου Τσίκινη διατηρήθηκε στην πρώτη πεντάδα αποδεικνύοντας πως μόνο τυχαία δεν ήταν, η ονειρεμένη πορεία του πρώτου γύρου.

Από την άλλη πλευρά ήταν μόλις η 2η φετινή εντός έδρας ήττα για τους φιναλίστ του Κυπέλλου που υποχώρησαν στην έβδομη θέση.

ΜΕΘΩΝΗ: Μίντζηρας, Τρυφωνόπουλος (80′ Ζόμπολος), Καγιανάς, Παπανικολόπουλος, Κουτίβας, Σαμπάνι, Ηλιόπουλος, Πουλάκος, Πεϊδης, Παπαδημητρίου (67′ Σούλα), Παυλόγιαννης (74′ Σούλι).

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ: Σταθάς, Παναγιωτόπουλος, Μπίζος, Κουτσουμπός, Τέντες, Σαρελάς, Πάλιας, Γεωργιόπουλος, Μάραντος, Ακριβόπουλος, Διακουμής (87′ Καπινιάρης).