Α1

, Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Του έβαλε δύσκολα αλλά καθάρισε στο τέλος (αποτ.-βαθμ.)

Το Μεσολόγγιέβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά τελικά οι πρωταθλητές πέρασαν νικηφόρα με 73-66 από το Αγρίνιο στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική της Basket League.

Οι νεοφώτιστοι έκαναν την ανατροπή και προσπέρασαν στο σκορ στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερες επιλογές στο τελευταίο πεντάλεπτο και έφτασε στην έκτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος.

Αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα για το Μεσολόγγι , που μετά από το αρχικό 3-0 στο πρωτάθλημα, υποχώρησε στο 3-5. Ο Τζαζμάρ Φέργκιουσον τελείωσε με 17 πόντους, ο Τσαντ Μπράουν προσέθεσε 14 και ο Γιάννης Χατζηνικόλας 10.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές και ακολούθησαν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 12 και ο Λευτέρης Μποχωρίδης -που έδωσε σημαντικές λύσεις στο φινάλε- με 11.

Το ματς

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές καθώς οι μεν γηπεδούχοι δεν είχαν διαθέσιμους τους Γκριν και Σαχπατζίδη, οι δε φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν δίχως τους Νέντοβιτς, Ουάιτ, Μακ και Όγκαστ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αργήσουν να βρουν ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το Μεσολόγγι βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα στο σκορ και στο 6′ προηγήθηκε με 12-9. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Παναθηναϊκός πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και τρέχοντας αρχικά σερί 10-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 19-12.

Αυτό το «πράσινο» σερί συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, έφτασε ως το 15-0 με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με double score (12-24) στο 13′. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε και στο +14 με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 16-30 στο 15′. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν κι άλλο ενώ με σερί 6-0 μείωσαν σε 28-35, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόσταση εννέα πόντων (28-37).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να συντηρεί μία διαφορά ασφαλείας, αλλά τους γηπεδούχους να μην του επιτρέπει να ξεφύγει. Χατζηνικόλας και Λάνγκφορντ μείωσαν για τους γηπεδούχους σε 47-53 στο 29′ με τους «πράσινους» να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 55-47.

Πέντε γρήγοροι πόντοι από τους Μπράουν και Γράβα έφεραν το Μεσολόγγι σε απόσταση τριών πόντων (52-55) ευστοχώντας συνολικά σε τρία τρίποντα, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους στο 35′ με τον Χατζηνικόλα να τους βάζει μπροστά στο σκορ με 62-61.

Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό, που παράλληλα βελτίωσε την άμυνά του. Παπαπέτρου και Παπαγιάννης έχτισαν ένα σερί 7-0 με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 64-71 ένα λεπτό πριν από το φινάλε και εν τέλει να φτάνει στην επικράτηση με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡ. (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (2/4 διπ., 2/8 τριπ., 7/7 βολ.), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4 (9 ρ., 2 ας), Μπράουν 14 (6/11 διπ., 6 ρ.), Λόρενς, Λάνγκφορντ 9 (1), Ναούμης, Μοτσενίγος 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μποχωρίδης 11 (3/5 τριπ., 2/2 βολ.), Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6 (0/5 τριπ.), Μήτογλου 8 (3/8 σουτ), Παπαγιάννης 12 (5/6 διπ., 3 ρ., 4 λ.), Παπαπέτρου 19 (5/6 διπ., 3/6 τριπ., 3 ρ., 2 ας), Δίπλαρος, Κασελάκης 5 (4 ρ.), Μπέντιλ 6 (1), Σαντ-Ρος 4 (2/8 σουτ, 5 ρ., 2 ας, 2 κλ.)