ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

Μεγάλο «διπλό» της Εθνικής ομάδας στην Κωνσταντινούπολη (vid)

, Μεγάλο «διπλό» της Εθνικής ομάδας στην Κωνσταντινούπολη (vid)

Η Εθνική Ελλάδας διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην Τουρκία, της οποίας μετά την Αθήνα επιβλήθηκε και στην Κωνσταντινούπολη, με 76-67, παίρνοντας μια ιδιαίτερα σημαντική νίκη στην πορεία της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η ελληνική ομάδα άργησε να ευστοχήσει, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με σερί 5-0. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν αυτός που έδωσε λύσεις, ενώ το πρώτο προβάδισμα ήρθε από τα 6μ75 και τα χέρια Γιάννη Κουζέλογλου, που έγραψε το 15-17.

Το αγωνιστικό μοτίβο συνεχίστηκε απαράλλαχτο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου: οι Τούρκοι έγραψαν το 22-17, ο Καλαϊτζάκης ισοφάρισε (22-22, 14’), για να έρθουν Παπαγιάννης, Αγραβάνης και Παπανικολάου να γράψουν το 31-36 (19’25’’).

Η Εθνική επέβαλε σταδιακά το ρυθμό και το παιχνίδι της δίνοντας ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο, με σταθερά καλό το δίδυμο τον ψηλών (Αγραβάνης, Παπαγιάννης), μεγάλες βοήθειες από τον Μωραΐτη στην επίθεση και τη διαφορά να φτάνει στο +10 (44-54).

Δύο τρίποντα από τον Σλούκα διαμόρφωσαν το 46-60 (29’10”) και ο Παπαγιάννης με διπλή προσπάθεια έκανε το 46-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Τουρκία έκανε τη δική της αντεπίθεση με την έναρξη της τέταρτης περιόδου για να φτάσει στο 60-62 (34’25”).

Το πρώτο καλάθι της ελληνικής ομάδας στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε από τον Παπανικολάου (60-64, 35′) και ο Αγραβάνης έγραψε το 60-67 (35’30”) και το 62-70 (38’15”). Το κερδισμένο φάουλ του Παπαγιάννη και η τεχνική ποινή στον Μαχμούτογλου οδήγησαν στο 65-73 (39′), με τον Σλούκα να γράφει το τελικό 67-76 από τη γραμμή.

Το επόμενο παράθυρο θα ανοίξει το καλοκαίρι. Η Ελλάδα υποδέχεται τη Μεγάλη Βρετανία (30/6) και ύστερα θα ταξιδέψει εκτός για τον αγώνα με τη Λευκορωσία (3/7).