ΤΕΝΙΣ

Με το… δεξί στο Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς

, Με το… δεξί στο Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 2-0 του Σεμπάστιαν Κόρντα μετά από 100 λεπτά αγώνα, στην πρεμιέρα του στο τουρνουά του Σινσινάτι και να προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Αμερικανό στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 7-6 (5) κι από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα στο δεύτερο, όπου με 6-3 έκανε το 2-0 και συνεχίζει.

Τα σημεία που «σημάδεψαν» τον αγώνα κι έφεραν τη νίκη στο νο3 της παγκόσμιας κατάταξης ήταν το το εξαιρετικό passing-shot στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ, καθώς και το άλλο το εμφατικό μπρέικ στο δεύτερο όπου από 40-15 που βρέθηκε πίσω στο game κατάφερε να το κλείσει υπέρ του, γεγονός που έφερε την απογοήτευση στο παιχνίδι του Κόρντα.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά στην φάση των «16» του τουρνουά θα είναι ο Ιταλός, Λορέντσο Σονέγκο, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Αμερικανού, Τόμι Πολ, με 2-0 (7-6(9), 6-2).