Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Με το αριστερό στα μπαράζ ανόδου η Εράνη, ηττήθηκε 1-0 στη Λακωνία

, Με το αριστερό στα μπαράζ ανόδου η Εράνη, ηττήθηκε 1-0 στη Λακωνία

Με άδεια χέρια επέστρεψε από την Λακωνία η Εράνη Φιλιατρών στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ για άνοδο στη Γ Εθνική καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 τον Αμυκλιακό.

Η πρωταθλήτρια Μεσσηνίας παρουσιάστηκε αγχωμένη και χωρίς καθαρό μυαλό στο πρώτο της παιχνίδι εκτός νόμου και γνώρισε την ήττα από μία ομάδα που σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερη της. Οι πρωταθλητές Λακωνίας παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί, κατάφεραν να σημειώσουν ένα γκολ σχετικά νωρίς το παιχνίδι και να το διαφυλάξουν μέχρι το φινάλε παρά το γεγονός πως η Εράνη είχε τις ευκαιρίες αλλά παρουσιάστηκε άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι στο ξεκίνημα όταν ο Λάτσης προσπάθησε να κρεμάσει τον Κουμπαρούλη, αλλά ο τερματοφύλακας της Εράνης απέκρουσε. Οι πράσινοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 21′ άγγιξαν το γκολ όταν σε μακρινό σουτ του Γεωργιόπουλου η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23′ με τον Ξιφαρά, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Κουμπαρούλη και έγραψε το 1-0.

Στο 33′ η Εράνη έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Κόλλιας πλάσαρε αλλά ο Τρακάκης έπεσε στην αριστερή γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Με ευκαιρία ξεκίνησαν και το δεύτερο ημίχρονο η φιλιατρινοί, όταν ο Μπάρκας μπήκε από αριστερά και σούταρε αλλά απέκρουσε ο Τρακάκης. Ο Αμυκλιακός είχε την κορυφαία του στιγμή στο 64′ με τον Λάτση να βρίσκει το δοκάρι του Κουμπαρούλη. Η Εράνη συνέχισε να πιέζει μέχρι το φινάλε και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάρκας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Μπόζνος Γεώργιος

Βοηθοί: Κωνσταντακόπουλος Παναγιώτης, Λουκάς Νικόλαος

Αμυκλιακός: Τρακάκης, Τσακωνάκος, Θεοδωρόπουλος, Ζώης, Σπυρόπουλος, Κρεββατάς (73′ Λάσκος), Λαζαρίδης (66′ Παντούδης) Βαχαβιώλος, Λάτσης, Μανίκας, Ξιφαράς (59′ Πλατάνας)

Εράνη Φιλιατρών: Κουμπαρούλης, Μπινιώρης, Μιχαλόπουλος, Μπάρκας, Πέππας, Κόλλιας, Τσόπελας, Γκότσης (82′ Μητρόπουλος), Γεωργιόπουλος, Βασιλόπουλος, Γκεβόρι.