ΤΕΝΙΣ

, Masters Ρώμης: Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» τον Μουζέτι και πέρασε στα προημιτελικά (βίντεο)

Μετά από δύο δραματικά σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 (7-5, 7-5) τον «οικοδεσπότη» Λορέντζο Μουζέτι, στο πλαίσιο των «16» του Masters τένις της Ρώμης, αξίας 1.000 δολαρίων, και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά, περιμένοντας εκεί τον 26χρονο Κροάτη, Μπόρνα Τσόριτς.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στον αγώνα και με γρήγορο break προηγήθηκε 3-0 game. Στη συνέχεια, είχε άλλες δύο ευκαιρίες για break, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Έτσι, στο έβδομο game ο Μουζέτι πήρε πίσω το break του 24χρονου Έλληνα σταρ, μείωσε σε 4-3, κράτησε το σερβίς του κι ισοφάρισε σε 5-5. Αμφότεροι στη συνέχεια, κράτησαν στα επόμενα game το σερβίς τους μέχρι το δωδέκατο, όπου ο Τσιτσιπάς έκανε το δεύτερο break του για το 7-5.

Στο δεύτερο σετ, ο Μουζέτι μπήκε με break και, με το σερβίς του, έφτασε στο 2-0. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισοφαρίσει 3-3 και, με το σερβίς του, έκανε το 4-3 κι έφτασε κοντά και στο break που θα του έδινε το δεύτερο σετ στο 5-4, ο Ιταλός ισοφάρισε ξανά σε 5-5, αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε το break κι έφτασε στο δεύτερο 7-5 και στη νίκη.