ΔΙΕΘΝΗ

, Μαρσέιγ-Ολυμπιακός 2-1: Εκτέλεση από τα 11 βήματα – Στο χέρι του η πρόκριση στο Europa League

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε στη Μασσαλία με γκολ του Καμαρά, τελικά γνώρισε την ήττα με 2-1 απο την Μαρσέιγ με δυο πέναλτι μέσω VAR, αλλά κρατάει ακόμα την τύχη στα χέρια του για την 3η θέση του ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πριν από τη σέντρα ήξεραν πως ακόμα και με ισοπαλία θα σφράγιζαν την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League και ότι άλλο ερχόταν θα ήταν καλό για να ελπίζουν και για πρόκριση στους “16” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η Μαρσέιγ πριν από την 5η αγωνιστική ήταν η μοναδική ομάδα στη φετινή διοργάνωση που δεν είχε σκοράρει, αλλά τα κατάφερε από την άσπρη βούλα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε την ίδια ενδεκάδα που παρέταξε στο “Κλ. Βικελίδης”, με τη διαφορά πως τη θέση του Λοβέρα πήρε ο Βρουσάι. Ο Ολυμπιακός πάταγε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και απειλήθηκε ελάχιστα από τους Γάλλους. Μόλις στο 13′, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Ραφίνια, αλλά η μπάλα πήγε στα χέρια του Μανταντά.

Στη συνέχεια, η Μαρσέιγ απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Τοβέν στο 19′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Ρονζιέ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

Στο 33′ οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ, όταν ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και την έδωσε στον Βρουσάι, αυτός μέσα από την περιοχή σήκωσε κεφάλι, έδωσε στον Καμαρά, ο οποίος με αριστερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το Μαρσέιγ – Ολυμπιακός 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πέναλτι για τη Μαρσέιγ μέσω VAR

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να ισοφαρίσει και το κατάφερε στο 52′. Ο Τοβέν προσπάθησε να μπει στην περιοχή και δέχτηκε το μαρκάρσμα του Σισέ με τον διαιτητή Μανθάνο να συμβουλεύεται το VAR και να υποδεικνύει πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Παγιέ.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αλλά στο 75′ ο Ραφίνια έκανε χέρι για να προστατέψει το πρόσωπο του και με την βοήθεια του VAR ο διαιτητής έδειξε πάλι την άσπρη βούλα.

Ο Παγιέ στο 75′ εκτέλεσε και πάλι στο ίδιο σημείο με τον Σα να ακουμπάει λίγο τη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να την διώξει και έτσι έγινε το 2-1.

Η Μαρσέιγ έπειτα από 13 συνεχόμενες ήττες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό.

Το σενάριο της 3ης θέσης

Μετά τη νίκη της Μαρσέιγ με ένα γκολ διαφορά, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων (στο -6 οι ερυθρόλευκοι στο -8 οι Μασσαλοί) και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στα ματς ΟλυμπιακόςΠόρτο και Μάντσεστερ ΣίτιΜαρσέιγ.

Ο Ολυμπιακός θα τερματίσει τρίτος, αν φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από τους Γάλλους την τελευταία αγωνιστική ή ακόμα και το ίδιο αποτέλεσμα (π.χ. να φέρει εκείνος ισοπαλία με την Πόρτο και να λήξει ισόπαλο το ΣίτιΜαρσέιγ), γιατί υπερέχει στη συνολική διαφορά των γκολ.

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85′ Γκέιγ), Καμαρά, Κουζάνς (56′ Σανσόν), Τοβέν, Μπενεντέτο (46′ Ζερμέν), Παγέτ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79΄Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90′ Σουντανί), Φορτούνης, Αραμπί.