ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

, Μάντσεστερ – Άρσεναλ 3-1 : “Κανονιές” από τους “Κόκκινους Διαβόλους” στους πρωτοπόρους!

Σε ένα απίστευτο αγώνα που τα είχε όλα , η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η μεγάλη νικήτρια αυτού του ντέρμπι, με τον Άντονι στο ντεμπούτο του να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ και τον Ράσφορντ να δείχνει ξανά και ξανά στον κόσμο που ένα αστέρι (ξανά)γεννιέται.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρατάχθηκε στο “Ολντ Τράφορντ” με την πιο ακριβή μεταγραφή του καλοκαιριού, τον Άντονι των 95.000.000 ευρώ, κι η Άρσεναλ με το απόλυτο νικών σε 5 αγώνες της Premier League. Η μονομαχία αυτή έβγαλε νικητή, αφού ο Βραζιλιάνος εξτρέμ σκόραρε στο ντεμπούτο του και μαζί με τον Μάρκους Ράσφορντ οδήγησαν σε νίκη 3-1 τους “κόκκινους διαβόλους”.

Ο αγώνας άρχισε με δύο καλές στιγμές, μία για κάθε ομάδα. Στην πρώτη, ο Άαρον Ράμσντεϊλ είπε “όχι” στον Τζέιντον Σάντσο και στη δεύτερη ο Γκαμπριέλ Ζεζούς σκόραρε, αλλά είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Μάρτιν Έντεγκαρντ με τον διαιτητή να βλέπει τη φάση στο video και να ακυρώνει το τέρμα.

Η Άρσεναλ πήρε τα “ηνία” έπειτα από το πρώτο 20λεπτο του αγώνα και δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Νταβίντ ντε Χέα (και αποδείχθηκαν εξαιρετικά σε δύο φάσεις με τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι). Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 35ο λεπτό, ο Ράσφορντ έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Άντονι που στο τετ α τετ έγραψε το 1-0.

Το γκολ κι ένας τραυματισμός του Ράσφορντ έριξε το ρυθμό μέχρι το 2ο μέρος, όταν οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπουκαγιό Σακά, ένα λεπτό αφότου ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε τη θέση του Άντονι.

Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα ανέβηκαν αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δη οι αμυντικοί, με συνέπεια να αφήσουν… στρέμματα πίσω τους. Στο 66′, ο Μπρούνο Φερνάντες έβγαλε κάθετη στον Ράσφορντ που έτρεξε το μισό γήπεδο αμαρκάριστος και στο τετ α τετ έκανε το 2-1. Λίγα λεπτά αργότερα, σε μία παρόμοια φάση, ο Κρίστιαν Έρικσεν βγήκε σε θέση τετ α τετ, έδωσε αριστερά στον Ράσφορντ κι έκανε το 3-1.

Οι αλλαγές του Αρτέτα (Έντι Ενκετιά, Φάμπιο Βιέρα, Εμίλ Σμιθ Ρόου) είχαν περάσει ανεκμετάλλευτες και με τον Έρικ τεν Χαχ να ρίχνει Καζεμίρο και Χάρι Μαγκουάιρ στον αγώνα, η νίκη κλείδωσε υπέρ των γηπεδούχων, που συνεχίζουν την ανοδική πορεία και πλησίασαν τους πρωτοπόρους “κανονιέρηδες”.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες (80′ Μαγκουάιρ), Μαλάσια, Μακτόμινεϊ, Έρικσεν, Άντονι (58′ Ρονάλντο), Φερνάντες, Σάντσο (67′ Φρεντ), Ράσφορντ (80′ Καζεμίρο)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (80′ Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο (74′ Ενκετιά), Λοκονγκά (74′ Βιέιρα), Τσάκα, Σακά, Έντεγκααρντ (73′ Σμιθ Ρόου), Μαρτινέλι, Ζεζούς