Μάνη- Εράνη Φιλιατρών 0-1: Άντεξαν την πολιορκία και έφυγαν με το “διπλό”

, Μάνη- Εράνη Φιλιατρών 0-1: Άντεξαν την πολιορκία και έφυγαν με το “διπλό”

Ο άγραφος ποδοσφαιρικός νόμος βρήκε πλήρη εφαρμογή στο γήπεδο του Κάμπου όπου η Μάνη ήταν αυτή που κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι χάνοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες αλλά η Εράνη Φιλιατρών έφυγε με το τρίποντο της νίκης, χάρη σε τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Χαραλαμπόπουλος.

Οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής και με την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα έπιασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τον Απόλλωνα Καλαμάτας.

Για να γίνει αυτό άντεξαν στην πίεση που άσκησε από το ξεκίνημα του αγώνα η Μάνη, η οποία έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και στο τέλος πλήρωσε την αστοχία της.

Το ματς

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 12ο λεπτό όταν ο Τσουλάκος έπιασε το σουτ από πλάγια δεξιά και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουμπαρούλη. Δύο λεπτά μετά ο Αλεξανδρόπουλος σέντραρε από αριστερά και ο Φετάχου πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Οι Μανιάτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 22′ ο Τσουλάκος έκανε γύρισμα από αριστερά όπου ο Χελάς πλάσαρε εξ’ επαφής για να αποκρούσει ο Κουμπαρούλης ενώ στην επαναφορά ο Φετάχου έκανε νέο πλασέ για να σώσει και πάλι ο τερματοφύλακας της Εράνης!

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο 58ο λεπτό ο Χελάς έκανε παράλληλη μπαλιά με τον Φετάχου να πιάνει κεφαλιά άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Αλεξανδρόπουλος έκανε γυριστό σουτ, ο Τσουλάκος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Κουμπαρούλης ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Ο Φετάχου σε μια ακόμη τελική, είχε άστοχο σουτ απο πλεονεκτική θέση στο 61′ ενώ στο 75′ ο Χελάς σέντραρε από δεξιά με τον Φετάχου να πιάνει κεφαλιά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι όλο αυτό το διάστημα είχαν παθητικό ρόλο, απείλησαν στο 82′ όταν οι Χρονόπουλος, Γεωργόπουλος άλλαξαν την μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ της νίκης ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν από γύρισμα του Γεωργιόπουλου από δεξιά ο Χαραλαμπόπουλος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 0-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλοξενούμενους, αφήνοντας εμβρόντητους τους γηπεδούχους για την απίστευτη εξέλιξη.

ΑΕ Μάνης (Δρούγας): Αντωνόπουλος, Χατζηπαναγιώτης, Γιαννής, Κλουβάτος (74′ Σκιάς), Πολυμενέας, Μπέρμπερη, Τσουλάκος, Μουστάκας, Φετάχου ( 88′ Σπυρέας Π.), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.

Εράνη Φιλιατρών (Λυμπερόπουλος): Κουμπαρούλης, Λαμπρόπουλος, Γκότσης, Ανδρώνης (56′ Χαραλαμπόπουλος), Πέππας, Κώτσος, Χρονόπουλος Α. (64′ Νικολακόπουλος), Χρονόπουλος Ν., Σπυρόπουλος (76′ Χάρμπας), Παπαθεοδώρου, Γεωργιόπουλος.