Μάνη – Απόλλων Καλαμάτας 2-3: Μυθική ανατροπή!

, Μάνη – Απόλλων Καλαμάτας 2-3: Μυθική ανατροπή!

Διπλά από εκείνα που χαρίζουν πρωταθλήματα, πέτυχε στον Κάμπο ο Απόλλωνας Καλαμάτας σημειώνοντας σπουδαία νίκη με 2-3 επί της Μάνης.

Οι φιλοξενούμενοι ανέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα στο φινάλε και επιστρέφοντας από την …κόλαση, πήραν το τρίποντο και ξαναμπήκαν δυναμικά στο κόλπο του τίτλου!

Η Μάνη ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 13’ με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ του Χατζηπαναγιώτη, που έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Γιακουμή.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση φέρνοντας το ματς στα ίσια δέκα λεπτά μετά, με έξοχη ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Καρύδη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Τσουλάκο να γράφει το 2-1 με καρφωτή κεφαλιά στο 65’, όμως οι παίκτες του Σακελαρρόπουλου ήταν αυτοί που έμελλε να γελάσουν τελευταίοι.

Συγκεκριμένα έφτασαν στην ανατροπή με αντεπίθεση διαρκείας και γκολ από τον Μπάκα στο 77’ και τον Βασιλόπουλο στο 84’.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σαν κόρη οφθαλμού το ισχνό προβάδισμα και με το τελευταίο σφύριγμα ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Απόλλωνας που το Σάββατο φιλοξενεί στο Ασπρόχωμα τον ΠΑΟ Καλού Νερού έχει τη δυνατότητα να διανυκτερεύσει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ο πρωτοπόρος Πάμισος δοκιμάζεται εκτός έδρας την Κυριακή, απέναντι στην Αβία.

ΜΑΝΗ: Αντωνόπουλος, Ασημακόπουλος, Τσουλάκος, Βαβαρούτσος, Πολυμενέας, Δουρούμης, Πουλάκος, Μπέρμπερη, Σπυρέας, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηπαναγιώτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Γιακουμής, Κακαλής, Καραχάλιος, Παχής (15′ Κουντάνης), Βασιλόπουλος, Δασκαλάκης, Περιβολάρης, Καρύδης (66′ Μανωλόπουλος), Μερκούρης (92′ Τριανταφυλλίδης), Παναγάκης, Μπάκας.