ΤΕΝΙΣ

«Λύγισε» στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν ο Τσιτσιπάς

, «Λύγισε» στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν ο Τσιτσιπάς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, καθώς μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, που είχε διάρκεια δύο ώρες και 59 λεπτά, επικράτησε στον τελικό του Australian Open, του Ελληνα πρωταθλητή με 6-3, 7-6(4), 7-6(5). Εκτός από το πρώτο Grand Slam -και 10ο (!) στην Μελβούρνη- της χρονιάς, που είναι και το 22ο (σ.σ. όσα έχει κατακτήσει και ο Ράφα Ναδάλ) στην καριέρα του, ο «Νόλε» επέστρεψε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, που διατηρεί η ATP.

Ο Σέρβος πρωταθλητής, επέβαλε τον ρυθμό του σε όλην την διάρκεια του αγώνα και αφού πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ, κατάφερε ν’ ανταποκριθεί στην «αντίδραση» του Τσιτσιπά στο δεύτερο σετ και να φθάσει τελικά στην νίκη, χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα.

Με εξαίρεση ελάχιστα σημεία στο ματς, ο Ελληνας πρωταθλητής, δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην εμπειρία και στην ανωτερότητα του «Νόλε», ο οποίος από τη Δευτέρα (30/1) θα βρεθεί εκ νέου στο Νο 1 του κόσμου. Και μπορεί να ηττήθηκε με 3-0, αλλά σε κάθε περίπτωση στάθηκε «ως ίσος προς ίσο» απέναντι στον κορυφαίο τενίστα αυτήν την περίοδο κι έναν εκ των κορυφαίων στην Ιστορία του αθλήματος. Από τη Δευτέρα (30/1) ο Τσιτσιπάς θα ανέβει στο Νο.3 του κόσμου

Ο τελικός

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μπήκε με μεγαλύτερο… αέρα στον τελικό και προηγήθηκε 1-0 με καλό σερβίς. Στη συνέχεια έφτασε σε διπλό μπρέικ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να το σβήνει και να ισοφαρίζει, όμως ο Σέρβος στο τέταρτο σετ έφτασε στο μπρέικ με διπλό λάθος του Έλληνα τενίστα και προηγήθηκε 3-1. Ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με 6-3 ο Τζόκοβιτς κατέκτησε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βελτίωσε το σέρβις γκέιμ του και κατάφερε να δυσκολέψει τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Έλληνας πρωταθλητής υπερασπίστηκε το σερβίς του και έφτασε στο 5-4, απειλώντας παράλληλα το γκέιμ του Σέρβου. Τελικά με τα γκέιμ στο 6-6 το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε με μίνι μπρέικ, με τον Τσιτσιπά να απαντάει άμεσα. Δύο ακόμα μίνι μπρέικ έφεραν τον Νόλε «αγκαλιά» με το σετ (4-1), όμως ο Στέφανος απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε εκ νέου (4-3). Ακόμα ένα μίνι μπρέικ έφερε τον Τζόκοβιτς στο 5-4 και ο Σέρβος από το σερβίς του έκλεισε το σετ με 7-4.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με το πρώτο μπρέικ του Στέφανου στον τελικό, όμως ο Σέρβος απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια η κατάσταση ομαλοποιήθηκε. Οι δύο φιναλίστ υπερασπίστηκαν το σερβίς τους και με 6-6 στα γκέιμ οδήγησαν το ματς σε νέο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Νόλε μπήκε πιο συγκεντρωμένο με δύο μίνι μπρέικ και τρία σωστά σερβίς έφτασε στο 5-0 και αγκάλιασε τη νίκη. Ένα μίνι μπρέικ του Στέφανου έφερε το τάι μπρέικ στο 5-3. Με το σκορ στο 6-5 ο Τζόκοβιτς σέρβιρε και έφτασε στο 7-5, που του χάρισε το γκειμ, το ματς, το σετ και το τουρνουά!