ΒΟΛΕΙ

Λύγισε στο ται μπρέικ ο Απόλλωνας με Πανιώνιο

, Λύγισε στο ται μπρέικ ο Απόλλωνας με Πανιώνιο

Μακρυά από τη νίκη για δεύτερη αγωνιστική παρέμεινε ο Απόλλωνας Καλαμάτας καθώς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Πανιώνιο για την 27η αγωνιστική στην pre League γυναικών.

Η καλαματιανή ομάδα έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και προηγήθηκε 1-2. Ο Πανιώνιος ωστόσο έστειλε το ματς στο ται μπρέικ όπου επικράτησε 15-13. Ο Απόλλωνας θέλει νίκη στο φινάλε της κανονικής περιόδου με τον Αίαντα Ευόσμου για την τρίτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ με τις Αμαζόνες.

Γ.Σ. Πανιώνιος – Απόλλων Καλαμάτας 3-2 (26-24, 18-25, 17-25, 25-18, 15-13)

Διαιτητές: Οικονόμου Ν., Γεωργάκη, Παρατηρητής: Τσάκωνας.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Χατζηγρηγορίου, Άλβαρεζ, Καρέλια, Τσίμα, Τσβίγιοβιτς, Κούση / Λεωνίδου (λ), Μιλεντίγιεβιτς (λ), Γιοβάνη, Παπαδοπούλου, Λογαρά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης):
Φάιλο, Ζωίδου, Σερελέα, Κόλλια, Τόσι, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Γιόλλα Ειρ., Μαυροειδή.

Στην κορυφή της βαθμολογίας στην Pre League γυναικών μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου έμεινε ο Απολλώνιος, ο οποίος κράτησε το αήττητο στην έδρα του για το 12ο παιχνίδι επικρατώντας με 3-1 σετ του Ναύαρχου Βότση.

Οι Πρωταθλητές Πεύκων πήραν και αυτοί το τρίποντο με 3-0 σετ στην έδρα του Αίαντα Ευόσμου και ισοβαθμούν στην 1η θέση με την ομάδα του Κερατσινίου, αλλά υστερούν στην ισοβαθμία και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Αν ο Απολλώνιος πάρει το τρίποντο (νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ) στην έδρα των Μακεδόνων θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα στην Pre League και την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Αν νικήσει με 3-2 σετ ή ηττηθεί, τότε θα πρέπει και τα Πεύκα να πάρουν το ίδιο αποτέλεσμα κόντρα στην Κόρινθο. Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη θα πάρει την απευθείας άνοδο αν νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ την Κόρινθο και ο Απολλώνιος χάσει βαθμό ή ηττηθεί από τους Μακεδόνες.

Η Κόρινθος θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την 5η θέση και την είσοδο στα πλέι οφ, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ των Βριλησσίων και σε συνδυασμό με τον χαμένο βαθμό του Πορφύρα κόντρα στους Μακεδόνες παραμένει στο κόλπο. Η Κόρινθος είναι στο -3 από την ομάδα του Πειραιά που έχει ρεπό αλλά έχει δύσκολο έργο στην έδρα των Πεύκων. Ο Πορφύρας είναι στους 39 βαθμούς και η Κόρινθος στους 36 και υστερεί στην μεταξύ τους βαθμολογία.