EUROLEAGUE

Λύγισε στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός, 97-93 η Ρεάλ στο ΟΑΚΑ

, Λύγισε στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός, 97-93 η Ρεάλ στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15 της τρίτης περιόδου, άγγιξε τη νίκη αλλά τελικά λύγισε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, έπειτα από δύο παρατάσεις. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν με 97-93 για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησαν στο 4-9. Οι Μαδριλένοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-5.

Οι Ισπανοί φάνηκαν να έχουν περισσότερες λύσεις ειδικά στα δύο εξτρά πεντάλεπτα, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που «έχασε» τον Μακ και τον Σαντ Ρος και έπαιξε χωρίς αυτούς στις δύο παρατάσεις.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για τους «πράσινους» που την ερχόμενη Πέμπτη (17/12, 21:00) θα φιλοξενήσουν την Άλμπα Βερολίνου.

Οι «πράσινοι» παρότι ήταν άστοχοι από μακρινή απόσταση, πήραν προβάδισμα στο σκορ από νωρίς. Στο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 11-6 και παρότι η Ρεάλ πλησίασε, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-14.

Οι Ισπανοί πέρασαν την μπάλα στους ψηλούς ανατρέποντας το σκορ (17-23 στο 13′) όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έμεινε κοντά στο σκορ και με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο σε 10 (!) προσπάθειες ισοφάρισε σε 29-29. Με ένα μικρό σερί 4-0 όμως η Ρεάλ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 33-29.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Ρεάλ έφτασε και στο +14 (35-49 στο 25′) ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε με 54-41, για να απαντήσει με ένα επιμέρους 7-2 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και να μειώσει σε 48-56.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και τρέχοντας σερί 7-0 μετέτρεψαν το 61-66 σε 68-66 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Μέχρι το τέλος όμως της κανονικής περιόδου δεν κατάφεραν να ξανασκοράρουν με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει σε 68-68 και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 73-68 όμως και πάλι η Ρεάλ επέστρεψε και προσπέρασε με 77-75 ενώ 20” πριν από το τέλος ο Αμπάλδε έκανε το 77-79. Ο Μποχωρίδης με βολές ισοφάρισε σε 79-79 με το παιχνίδι να πηγαίνει στη δεύτερη παράταση.

H Ρεάλ πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή και προηγήθηκε με 93-88 στα 18”, ο Παπαγιάννης μείωσε (90-93) αλλά ο Τόμπκινς και ο Αμπάλδε ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, με τον Νέντοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο ενδιάμεσα, και η Ρεάλ «απέδρασε» από το ΟΑΚΑ με τη νίκη 97-93.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (2), Φερνάντεθ 1, Αμπάλδε 18 (1), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρες 20 (14 ριμπ.), Γιουλ 6, Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ.