ΔΙΕΘΝΗ

Λιγκ Καπ: Απίστευτη ανατροπή και πρόκριση της Λίβερπουλ (video)

Οι “κόκκινοι” νίκησαν 5-4 την Λέστερ στα πέναλτι, 3-3 το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια! * Στους “4” και η Τότεναμ με την Τσέλσι * Λίβερπουλ – Άρσεναλ και Τσέλσι – Τότεναμ τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε στο ποδοσφαιρικό θρίλερ που εξελίχθηκε στο «Άνφιλντ»! Οι «κόκκινοι» νίκησαν 5-4 την Λέστερ στα πέναλτι σε νοκ άουτ προημιτελικό του Λιγκ Καπ και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3 στην κανονική διάρκεια!

Ο Γιούργκεν Κλοπ έκανε εκτεταμένο ροτέισον και ο… Βάρντι το εκμεταλλεύτηκε! Ο στράικερ της Λέστερ άνοιξε το σκορ στο 9΄ και τέσσερα λεπτά αργότερα έγραψε και το 0-2! Η Λίβερπουλ μείωσε σε 1-2 με τον Τσάμπερλεϊν στο 19΄, αλλά οι “αλεπούδες” ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 33΄ ο Μάντισον με άπιαστη βολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 1-3!

Η Λίβερπουλ μείωσε σε 2-3 με τον Ζότα στο 68΄ και στις καθυστερήσεις ο Μιναμίνο ισοφάρισε σε 3-3! Στα πέναλτι που ακολούθησαν (χωρίς να παιχτεί παράταση), ο Μιναμίνο που από ωραίος παραλίγο να γίνει… μοιραίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ Κέλεχερ “έβγαλε” τις εκτελέσεις των Τόμας και Μπέρτραντ, ο Ζότα ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και έστειλε την Λίβερπουλ στα ημιτελικά, αφού οι άλλοι «κόκκινοι» ευστόχησαν!

Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ προκρίθηκαν και η Τσέλσι με την Τότεναμ. Οι “μπλε” του Τούχελ (με πολλές απουσίες και πάλι) νίκησαν 0-2 την Μπρέντφορντ με ένα αυτογκόλ του Γιάνσον στο 80΄ και ένα πέναλτι του Ζορζίνιο στο 85΄.

Οι “πετεινοί” του Κόντε επικράτησαν 2-1 της Γουέστ Χαμ με όλα τα γκολ να έρχονται σε ένα… τρελό πεντάλεπτο! Η Τότεναμ προηγήθηκε στο 29΄ με τον Μπέργκβαϊν, η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε με τον Μπόουεν στο 32΄, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Λούκας Μόουρα έγραψε το τελικό 2-1.

Στην κλήρωση που ακολούθησε, η Τσέλσι «ζευγάρωσε» με την Τότεναμ και η Λίβερπουλ με την Άρσεναλ