Λεβαδειακός-Καλαμάτα 2-0: Λύγισε με παίκτη λιγότερο (video)

, Λεβαδειακός-Καλαμάτα 2-0: Λύγισε με παίκτη λιγότερο (video)

Άδοξο αντίο στο Κύπελλο Ελλάδας είπε η Καλαμάτα καθώς ηττήθηκε 2-0 από τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία, αφού υποχρεώθηκε να αγωνιστεί για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κωνσταντινόπουλου στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου.

Η Μαύρη Θύελλα κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο μέρος, έχασε κλασικές ευκαιρίες με Λουκίνα, Κόκκορη ενώ είχε και δοκάρι με τον Αναστασόπουλο αλλά η κόκκινη του διαιτητή Τσαμούρη στον “κάπτεν” της μεσσηνιακής ομάδας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφερε την ανατροπή του σκηνικού και τους βοιωτούς να επικρατούν τελικά με δύο τέρματα που σημείωσαν οι Τσάπρας (64′), Μουτίνιο (76′).

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την μαύρη Θύελλα σε διάταξη 3-4-3 με αμυντική τριπλέτα τους Παπατόλιο, Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο, στη μεσαία γραμμή τους Κωνσταντινόπουλο, Τσαγκαλίδη, Αναστασόπουλο, Μαβινγκά, δεξιά τον Νάνι, αριστερά τον Κόκκορη και στην κορυφή της επίθεσης τον Λουκίνα.

Από τα πρώτα λεπτά η Μαύρη Θύελλα φάνηκε πως πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρώτη τελική με εκτέλεση φάουλ του Κόκκορη που πέρασε άουτ. Στο 8′ άγγιξε το γκολ με το Λουκίνα να αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στην περιοχή και να πλασάρει τον Στογιάνοβιτς ο οποίος επιχειρούσε έξοδο και έδιωξε με το γόνατό του πέφτοντας στο έδαφος.

Μετά το 20ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι αλλά η Καλαμάτα ήταν αυτή που συνέχισε να χάνει τις ευκαιρίες. Στο 29′ ο Κόκκορης πέρασε δύο αμυντικούς και πλάσαρε αλλά έδιωξε πριν τη γραμμή της εστίας ο Τζημόπουλος ενώ απο γύρισμα του ίδιου στο 33′ ο Νάνι πλάσαρε αλλά έδιωξε ο Λιάγκας.

Ο Λεβαδειακός ο οποίος δεν κατάφερε επί της ουσίας να απειλήσει την εστία του Ταΐρη, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ένα αδύναμο σουτ του Νίλι στα χέρια του γκολκίπερ της Μαύρης Θύελλας.

Κόκκινη και αλλαγή σκηνικού

Το σκηνικό του αγώνα διαφοροποιήθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς στο 47ο λεπτό ο Κωνσταντινόπουλος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη από τον Τσαμούρη για φάουλ από πίσω σε αντεπίθεση του Λεβαδειακού. Απόφαση που έφερε διαμαρτυρίες από τους μελανόλευκους αλλά βέβαια δεν υπήρξε διαφοροποίηση από τον πειραιώτη ρέφερι.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 58′ είχαν την καλύτερή τους ευκαιρία όταν ο Λινάρδος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ταΐρης εκτινάχτηκε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι Βοιωτοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 64′ άνοιξαν το σκορ όταν ο Τσάπρας σούταρε η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Ταϊρη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε τριπλή αλλαγή με τους Τάτο, Βάλισον και Ματέους αλλά η Καλαμάτα παίζοντας με μειονέκτημα ήταν δύσκολο να ανατρέψει την κατάσταση. Μάλιστα, στο 76′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με συρτό σουτ του Μουτίνιο και “κλείδωσαν” τη νίκη-πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα

2’ Πρώτη τελική με φάουλ του Κόκκορη που πέρασε άουτ

8’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα με σουτ του Λουκίνα από καλή θέση, απέκρουσε με τα πόδια ο Στογιάνοβιτς

27′ Νέα σπουδαία ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Αναστασόπουλος εκτέλεσε φάουλ ο Στογιάνοβιτς την βρήκε ελάχιστα και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε

29’ Προσπάθεια και σουτ του Κόκκορη έδιωξε στην γραμμή ο Τζημόπουλος

33’ Γύρισμα του Κόκκορη στον Νάνι, που πλάσαρε αλλά έδιωξε ο Λιάγκας

44′ Αδύναμο πλασέ του Νίλι μπλόκαρε ο Ταΐρης

49′ Κόκκινη κάρτα απ’ τον Τσαμούρη στον Κωνσταντινόπουλο για τάκλιν από πίσω στο Νίλι

58′ κεφάλια του Λινάρδου οδήγησε σε μεγάλη επέμβαση του Ταΐρη που έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ

64’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Λεβαδειακός. Ο Τσάπρας σούταρε η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Ταΐρη και κατέληξε στα δίχτυα

76′ ΓΚΟΛ 2-0 ο Λεβαδειακός με συρτό σουτ του Μουτίνιο στην αριστερή γωνία

81’ Σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή ο Βήχος έκανε το πλασέ αλλά ο Ταΐρης απέκρουσε

Λεβαδειακός (Γ. Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Μεχία, Πολέτο, Βρακάς (58’ Μουτίνιο), Λιάγκας, Παναγιώτου (46’ Βήχος), Τζημόπουλος, Τσάπρας, Λινάρδος, Νίλι

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος (65’ Ματέους), Παπατόλιος (77’ Σκεντεράι), Νάνι (65’ Τάτος), Τσαγκαλίδης, Κόκκορης (65’ Βάλισον), Λουκίνας (77’ Ασαμόα)