Λειψία-Μπάγερν 3-5: Οι “Βαυαροί” τον πρώτο τίτλο στην Γερμανία (vid)

, Λειψία-Μπάγερν 3-5: Οι “Βαυαροί” τον πρώτο τίτλο στην Γερμανία (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου, κατέκτησε το Σούπερ καπ Γερμανίας σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, νικώντας την Λειψία με 3-5. Άνοιξε λογαριασμό με τους “Βαυαρούς” ο Σαντιό Μανέ.

Η Μπάγερν επικράτησε 5-3 της Λειψίας και κατέκτησε το DFL Supercup. Οι Βαυαροί άλωσαν την Red Bull Arena με το ματς να γίνεται θρίλερ στο φινάλε και πανηγύρισαν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Έτσι, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, έφτασε τις 10 κατακτήσεις Σούπερ Καπ στην ιστορία της.

Επίσημο ντεμπούτο έκανε ο Μανέ, ο οποίος σκόραρε και το δεύτερο γκολ των Βαυαρών, ενώ στο 78′ μπήκε αλλαγή και ο Ματάις Ντε Λιχτ για να πάρει τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Μπουζιάλα, με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Από τα πρώτα λεπτά η Μπάγερν πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Λειψία από την άλλα προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, εκμεταλλευόμενη λάθη στη μεσαία γραμμή. Οι Βαυαροί δεν άργησαν να πάρουν προβάδισμα. Στο 14′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η Λειψία δεν κατάφερε να απομακρύνει την περιοχή της. Αυτό αξιοποίησε ο Μουζιάλα, ο οποίος πήρε την κατοχή, έκανε το σουτ και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Νάγκελσμαν.

Στο 17′ η Λειψία πίεσε ψηλά, έκλειψε την μπάλα και ο Ενκουνκού την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα. Όμως ο Γάλλος ήταν εκτεθειμένος, όταν έπαιρνε την πάσα, έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Η Μπάγερν συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και στο 31ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Μουζιάλα είδε την κίνηση του Γκνάμπρι στην πλάτη της άμυνας της Λειψίας. Εκείνος γύρισε στον Μανέ, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό στην καριέρα του στους Βαυαρούς.

Πριν από το τέλος του πρώτου μέρος και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό η Μπάγερν ανέβασε περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Μουζιάλα από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στον Παβάρ, ο οποίος μέσα από την περιοχή με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Η Λειψία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και έψαχνε το γκολ που θα την έβαζε ξανά μέσα στο παιχνίδι. Στο 56′ ο Σίλβα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι του Νόιερ. Στο 59ο λεπτό οι ταύροι πέτυχαν το τέρμα που έψαχναν.Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Χάλστενμπεργκ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Νόιερ για το 3-1.

Η Μπάγερν, όμως, “χτύπησε” και ανέβασε πάλι τον δείκτη του σκορ. Ο Μίλερ πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, έπειτα από πάσα του Κομάν. Πλάσαρε, Γκουλάτσι απέκρουσε, όμως ο Γκνάμπρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 71ο λεπτό ο Μανέ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ του δεν μέτρησε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ενκουνκού ταλαιπώρησε την άμυνα της, ενώ μετά ο Σίλβα αστόχησε. Στο 76′ οι ταύροι κέρδισαν πέναλτι σε τάκλιν του Παβάρ πάνω στον Όλμο. Ο Ενκουνκού ευστόχησε και μείωσε σε 4-2 με πολύ καλή εκτέλεση. Στο 78ο λεπτό ντεμπούτο με τη φανέλα της Μπάγερν έκανε και ο Ματάις Ντε Λιχτ. Η Λειψία έκανε θρίλερ το ματς, με ένα εντυπωσιακό γκολ του Όλμο στο 89′.

Μέχρι και το φινάλε οι ταύροι έψαξαν την ισοφάριση, αλλά η Μπάγερν ήταν εκείνη που έκλεισε το παιχνίδι. Ο Σανέ έφυγε γρήγορα στην κόντρα, ταλαιπώρησε τον Σιμάκαν και τον Γκουλάτσι για το 5-3.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Χάλστενμπεργκ, Ορμπάν, Σιμάκαν, Κλόστερμαν, Λάιμερ, Καμπλ, Ζόμποζλαϊ, Χένριχς, Φόρσμπεργκ, Ενκουνκού

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντές, Γκνάμπρι, Σαμπίτσερ, Κίμιχ, Μουζιάλα, Ντέιβις, Μανέ, Μίλερ