ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Λάρισα – Καλαμάτα 1-0: Έγραψε ιστορία στον κάμπο!

, Λάρισα – Καλαμάτα 1-0: Έγραψε ιστορία στον κάμπο!

Μαύρη Θύελλα στην Λάρισα! Η Καλαμάτα πήρε μεγάλη πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας γνωρίζοντας “γλυκιά” ήττα με 1-0 στο AEL FC Arena απέναντι στην Λάρισα και έγινε η πρώτη ομάδα που αφήνει εκτός ομάδα της Super league!

Άριστα στημένη απο τον Σάκη Θεοδοσιάδη στον αγωνιστικό χώρο, με αμυντική τακτική, σούπερ Στεφανάκο και προσπάθεια να χτυπήσει στην κόντρα, η Μαύρη Θύελλα διαφύλαξε το 3-0 του πρώτου αγώνα και πήρε μεγαλειώδη πρόκριση.

Η Λάρισα τα έδωσε όλα αλλά το μόνο που κατάφερε απέναντι στην ψυχωμένη Μαύρη Θύελλα ήταν να πετύχει ένα γκολ με πέναλτι του Ουάρντα στο 50ο λεπτό.

Ο Σάκης Θεοδοσιάδης επιφύλασσε εκπλήξεις για το αρχικό σχήμα καθώς για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν την μελανόλευκη φόρεσε ο Τάσος Καντούτσης ο όποιος πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας έχοντας παρτενέρ τον Γιάννη Τσιβελεκίδη, ενώ δεξιός μπάκ ξεκίνησε ο Έλβις Γκλεκέρια καθώς στο ζέσταμα ο Τσουβαλτσίδης ένιωσε ενοχλήσεις στο μηρό.

Αριστερά στην άμυνα ξεκίνησε ο Κωνσταντινόπουλος, στον άξονα ο Τζόκιτς με τον Ζαχαρόπουλο, δεξιά ο Στεργίδης, αριστερά ο Βουκμίροβιτς και ο Οσμάναγκιτς πίσω από τον Αλεξόπουλο.

Η ΑΕΛ την κατοχή η Καλαμάτα την μεγάλη φάση

Η Λάρισα πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του ματς με την Καλαμάτα να δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει την μπάλα. Παρά την κατοχή όμως οι γηπεδούχοι δεν έκαναν ευκαιρία. Ένα μακρινό σουτ του Ουάρντα στο 6ο λεπτό και μια εκτέλεση φάουλ του Κάτσε απο πλάγια δεν στάθηκαν ικανά να ανησυχήσουν τον Στεφανάκο. Με την πάροδο του χρόνου η Καλαμάτα άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και αφού στο 24’ είχε ένα φάουλ με τον Οσμάναγκιτς, τρία λεπτά μετά έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Ο Βουκμίροβιτς, ο οποίος είχε καλές προσπάθειες από τα αριστερά, έβαλε τη σέντρα και ο Στεργίδης από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Κρίστινσον, ο οποίος απομάκρυνε ενστικτωδώς με τα πόδια.

Η Καλαμάτα σωστά στημένη δεν άφηνε κενούς χώρους με αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί να μην βρίσκουν διαδρόμους και η πλειοψηφία των επιθετικών τους προσπαθειών να έρχονται με σουτ έξω από την περιοχή που ήταν εύκολη λεία για τον εξαιρετικά σταθερό Μανώλη Στεφανάκο.

Η πίεση αυξήθηκε στα τελευταία λεπτά, με το ματς να γίνεται νευρικό και τον διαιτητή Ευστάθιο Γκορτσίλα του συνδέσμου Μακεδονίας να δείχνει αλλεπάλληλες κίτρινες. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Μπέρτου από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Ανακάτεψε την τράπουλα ο Γρηγορίου

Ο Γρηγορίου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δυο αλλαγές. Ο Καρανίκας πέρασε στην θέση του Μπέρτου και ο Νούνιτς στην θέση του Ασούμπρε και στην πρώτη ουσιαστικά φάση που έκαναν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Καρανίκας έβγαλε σέντρα από δεξιά με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Τσιβελεκίδη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ουάρντα γράφοντας το 1-0 στο 50’.

Η ΑΕΛ πήρε ψυχολογία και στη συνέχεια το ματς παίχτηκε στο μισό γήπεδο. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Στάνκοβιτς απείλησε όταν σούταρε δυνατά από από τα αριστερά μέσα στην περιοχή της Καλαμάτας, με τον Στεφανάκο να αποκρούει στην κλειστή του γωνία. Η Καλαμάτα απάντησε στην επόμενη φάση με κεφαλιά ψηλά άουτ του Καντούτση.

Στο 64’ ο Στεφανάκος έδειξε και πάλι σωστά αντανακλαστικά σε διπλή επέμβαση. Αρχικά έδιωξε σουτ του Κάτσε με τον Ουάρντα στην συνέχεια να κάνει την προβολή και ο 30χρονος γκολκήπερ μπλόκαρε σταθερά.

Βλέποντας τον χρόνο να περνάει ο Γρηγορίου έριξε στην μάχη και τον Μιλοσάβλιεβιτς στο 72’. Η Λάρισα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την Καλαμάτα όμως να κρατάει γερά. Σουτ του Στάνκοβιτς από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ στο 76’ ενώ οι δυο τελευταίες καλές φάσεις ήρθαν απο τον Ντάουντα, στο 81’ και το 87’.

Το φιλμ το αγώνα

6′: Μακρινό σουτ του Ουάρντα χωρίς ιδιαίτερη δύναμη, μπλοκάρει εύκολα ο Στεφανάκος.

19′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε από πλάγια αριστερά, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οσμάναγκιτς αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, στην αγκαλιά του Κρίστινσον η μπάλα.

27′: Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Βουκμίροβιτς βγάζει τη σέντρα, η μπάλα πέρασε απο τον Αλεξόπουλο και ο Στεργίδης από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ αλλά ο Κρίστινσον, απομάκρυνε ενστικτωδώς με τα πόδια.

29′: Καλό σουτ του Μπούστος από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Καλαμάτας.

50’: ΓΚΟΛ 1-0 η Λάρισα με πέναλτι του Ουάρντα. Η παράβαση δόθηκε σε χέρι του Τσιβελεκίδη μετά από σέντρα του Καρανίκα.

56′: Μακρινό συρτό σουτ του Κάτσε, δεν ανησυχεί ο Στεφανάκος.

60′: Ο Στάνκοβιτς σουτάρει δυνατά από καλό σημείο από τα αριστερά μέσα στην περιοχή της Καλαμάτας, με τον Στεφανάκο να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.

64’: Διπλή φάση για την ΑΕΛ. Ο Κάτσε αρχικά έκανε το σουτ ο Στεφανάκος έδιωξε σε πρώτο χρόνο και ο Ουάρντα βρήκε με προβολή τη μπάλα αλλά ο γκολκίπερ της Καλαμάτας μπλόκαρε σταθερά.

76′: Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μπούστος κάνει το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής της Καλαμάτας, αλλά το σουτ του Στάνκοβιτς από πλεονεκτική θέση καταλήγει άουτ.

81′: Κεφαλιά του Ντάουντα μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, η μπάλα ψηλά άουτ.

87′: Γκολ του Ντάουντα ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον επόπτη, οριακή φάση αλλά σωστή απόφαση.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος (46’ Καρανίκας), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (72’ Μιλοσάβλιεβιτς), Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρε (46’ Νούνιτς), Ντάουντα

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Γκελκέρια, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (81’ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς (57’ Μπάμπης), Βουκμίροβιτς (85’ Ράκιτς).