Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Για 6η σερί χρονιά στα ημιτελικά

, Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Για 6η σερί χρονιά στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» και τυπικά την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για 6η συνεχόμενη χρονιά, παρά το ισόπαλο 1-1 στη ρεβάνς με τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος», καθώς το 5-2 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα ήταν υπέρ-αρκετό για τον «δικέφαλο του Βορρά», που προκρίθηκε στους «4» με συνολικό σκορ 6-3.

Ο Νινούα άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, ο Τζέιμς ισοφάρισε για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Το υπέρ του 5-2 στον πρώτο αγώνα έδωσε την άνεση στον ΠΑΟΚ να παίξει ελεύθερο ποδόσφαιρο ξεκινώντας στην ενδεκάδα και τον Καγκάβα, με τον πολύ δραστήριο Ιάπωνα να είναι αυτός που σέρβιρε στο 14’ στον Νινούα, ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Πασχαλάκης χρειάστηκε να επέμβει δύο λεπτά αργότερα στις προσπάθειες των Πίτι και Βασιλακάκη και στο 45’ ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι, με τον Θεοδωρόπουλο να εκμεταλλεύεται την άσχημη εκτέλεση του Σβαμπ και να αποκρούει την μπάλα, ενώ στην επαναφορά ο Μουργκ σούταρε άουτ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μιχαηλίδη και δέχτηκε την ισοφάριση από τον Τζέιμς στο 52’. Το γκολ έδωσε θάρρος στη Λαμία, που πίεσε για λίγα λεπτά, με τον ρυθμό να ξαναπέφτει γρήγορα και το ματς να λήγει «αθόρυβα» στο 1-1.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Τζέιμς, Παλαβαντσβίλι, Σαραμαντάς, Μπιάρνασον (75’ Μπουλούλης), Γκαζαριάν (46’ Κωστίκας), Προβυδάκης (68’ Χατζηστραβός), Βασιλακάκης (83’ Νικολόπουλος), Πίτι, Ρόμανιτς (46’ Σταμούλης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης (80’ Κρέσπο), Μπάμπα, Σβαμπ (64’ Ελ Καντουρί), Νινούα, Καγκάβα, Μουργκ (80’ Κούτσιας), Τζόλης (65’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι.