Λαμία – ΑΕΚ 0-2 – Πέρασε άνετα από τη Λαμία

, Λαμία – ΑΕΚ 0-2 – Πέρασε άνετα από τη Λαμία

Το 2022 εξωαγωνιστικά μπήκε με άσχημο τρόπο για την ΑΕΚ λόγω της μεγάλης απώλειας του Στέλιου Σεραφείδη, ενώ λίγο πριν φύγει το 2021 είχε προηγηθεί και ο θάνατος του Κώστα Γενεράκη.

Μέσα σε αυτό το βαρύ κλίμα η ΑΕΚ πήγε στη Λαμία για να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της για το νέο έτος με τη νίκη να είναι επιβεβλημένη καθώς η διαφορά από την κορυφή είχε αυξηθεί στους 11 βαθμούς.

Και οι κιτρινόμαυροι έκαναν το καθήκον τους ξεκινώντας το 2022 με το… δεξί. Με ένα γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 29′ και άλλο ένα του Άμραμπατ στο 83′ η Ένωση, παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την φθιωτική πρωτεύουσα.

Στο ποιοτικά μέτριο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης η Ένωση αξιοποίησε την ανωτερότητά της στο δεκάλεπτο από το 25ο έως το 35ο λεπτό, όταν πίεσε τους γηπεδούχους και τους ανάγκασε σε λάθη.

Το σκορ στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας άνοιξε στο 28΄, όταν μετά την αδυναμία των παικτών του Μιχάλη Γρηγορίου να διώξουν ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε με συρτό σουτ.

Η Λαμία από την πλευρά της είχε μια μεγάλη ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν το λάθος του Μήτογλου εκμεταλλεύτηκε ο Νούνιες που σούταρε, αλλά ο Τσιντώτας κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Ακόμη, στο 45΄ ο Τζανδάρης βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση αλλά η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ελευθεριάδη ενώ κατευθυνόταν στα δίχτυα!

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το γκολ της ισοφάρισης και βρέθηκαν κοντά στο 76΄, αλλά ο Ταϊρόν πήρε συνεχείς λάθος αποφάσεις και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία.

Η ΑΕΚ είχε από την πλευρά της δυνατότητα να τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα αλλά Άμραμπατ και Μάνταλος δεν τελείωσαν ιδανικά τις φάσεις που δημιούργησαν.

Αυτό, τελικά, το κατάφερε ο Μαροκινός άσος στο 83΄, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σαράνοφ στο τετ α τετ με τον Γέβτιτς για το τελικό 0-2.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (63’ Ταϊρόν), Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης, Νούνιες (82’ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (82’ Καραμάνος).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί, Λε Ταλέκ (71’ Σιμόες), Σιμάνσκι (77’ Σάκχοφ), Γκαρσία, Μάνταλος (87’ Χατζισαφί), Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ (71’ Γέβτιτς).