ΔΙΕΘΝΗ

Κυπελλούχος ο Σωκράτης και η Αρσεναλ, 2-1 την Τσέλσι με Ομπαμεγιάνγκ (βίντεο)

, Κυπελλούχος ο Σωκράτης και η Αρσεναλ, 2-1 την Τσέλσι με Ομπαμεγιάνγκ (βίντεο)

Με δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (είχε βάλει και τα δύο γκολ και στον ημιτελικό με την Σίτι), η Άρσεναλ νίκησε 2-1 την Τσέλσι στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και κατέκτησε το τρόπαιο!

Με την κατάκτηση του τροπαίου οι «κανονιέρηδες» βρήκαν και ένα εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν πετώντας εκτός τη Γουλβς. Ο μοναδικός τρόπος για να αγωνιστούν και οι «λύκοι» στο Europa League είναι να το κατακτήσουν!

Μετά από αρκετά προβλήματα στη σεζόν, η Άρσεναλ έκλεισε με μία τεράστια επιτυχία τη χρονιά. Η Τσέλσι από την πλευρά της, δεν κατάφερε να συνδυάσει την πολύ καλή σεζόν που έκανε με μία κούπα.

Οι «μπλε» του Λάμπαρντ συνεχίζουν και στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς απομένει η ρεβάνς με την Μπάγερν στο Μόναχο, με τους Βαυαρούς να είχαν νικήσει 0-3 στο «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Με τους Κυπελλούχους αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος και μέλλει να φανεί εάν αυτό ήταν το αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του στο νησί.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Τσέλσι. Μόλις στο 5′ άνοιξε το σκορ με τον Πούλισιτς σε μία φάση που ο Αμερικανός και οι Μάουντ και Ζιρού έκρυψαν την μπάλα.

Στο 28′ ο Αθπιλικουέτα έκανε πέναλτι και τραυματίστηκε στην ίδια φάση. Ο Ομπαμεγιάνγκ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 67′ ο Ομπαμεγιάνγκ άδειασε τον Ζουμά και με εξαιρετικό πλασέ χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του. Έξι λεπτά μετά αποβλήθηκε και ο Κόβασιτς και εκεί τα πάντα τελείωσαν.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνες, Χόλντινγκ, Νταβίντ Λουίζ (86′ Παπασταθόπουλος), Τίρνι, Μπεγερίν, Μάιτλαντ-Νάιλς, Θεμπάγιος, Τζάκα, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (82′ Ενκέτια).

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγέρο, Αθπιλικουέτα (35′ Κρίστενσεν), Ζουμά, Ρούντιγκερ (78′ Οντόι), Τζέιμς, Μάρκος Αλόνσο, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Μάουντ (78′ Μπάρκλεϊ), Πούλισιτς (49′ Πέδρο), Ζιρού (78′ Έιμπραχαμ).