ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κύπελλο: Ο ΠΑΟΚ στον τελικό, 2-1 την ΑΕΚ με ανατροπή

, Κύπελλο: Ο ΠΑΟΚ στον τελικό, 2-1 την ΑΕΚ με ανατροπή

Με γκολ του Κρμέντσικ στο 85΄ και του Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ, που είχε προηγηθεί με τον Γαλανόπουλο στο 70΄ και θα θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στις 22 Μαΐου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έβγαιναν σωστά στην επίθεση και απείλησαν με κάποια σουτ τα οποία κόντραραν στα σώματα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Ουάρντα ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι με τον Τσιντώτα να αποκρούει σωτήρια και εν συνεχεία να τραυματίζεται στο μάτι αλλά μετά τις πρώτες βοήθειες μπόρεσε και συνέχισε στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι περισσότερο απειλητικοί στο πρώτο μέρος και είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο ματς με τον Σβιντέρσκι να πιάνει την κεφαλιά μετά από πάσα του Ουάρντα αλλά ήταν άστοχος. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος αν και είχε την κυκλοφορία της μπάλας δεν μπόρεσε να μπει στην περιοχή του Πασχαλάκη και να απειλήσει, είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το πρώτο μέρος χωρίς τελική.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε από τα πρώτα λεπτά με στόχο να βάλει ένα γκολ και να διώξει από πάνω του το άγχος. Απείλησε αρχικά με τον Σβιντέρσκι στο 47′ και εν συνεχεία είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με το πέναλτι που κέρδισε ο Πολωνός από τον Γαλανόπουλο.

Ο Βιεϊρίνα ανέλαβε να εκτελέσει αλλά ήταν άστοχος. Ο αρχηγός έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα και το 0-0 παρέμεινε στην αναμέτρηση.

Άμεσα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τα ρίσκα τους και δικαιώθηκαν στο 70′, με την κεφαλιά του Γαλανόπουλου που έφερε σε ισορροπία τις δύο ομάδες.

Η πρόκριση πλέον παιζόταν στα ίσια και τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Κρμέντσικ, που το 84′, επτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το 1-1. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά τον χρόνο που απέμεινε και μάλιστα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε και γκολ νίκης με τον Ζίβκοβιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (77′ Μιχαηλίδης), Ροντρίγκο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (87′ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς (97′ Λύρατζης), Σφιντέρσκι (77′ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (88′ Κοσίδης), Νεντελτσιάρου, Βασιλαντωνόπουλος (88′ Νταντσένκο), Λόπες (62′ Μιτάι), Κρίστιτσιτς (62′ Τάνκοβιτς), Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι (62′ Αλμπάνης), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.