ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

, Κύπελλο Ελλάδος: Θέση στους “16” ο ΠΑΟ, μεγάλες νίκες για Καλαμάτα, Καβάλα, Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 της Παναχαϊκής στην Πάτρα και έκλεισε από το πρώτο ματς εισιτήριο για τους “16” του Κυπέλλου, ενώ «αγκαλιά» με την πρόκριση βρίσκονται από σήμερα, Πανιώνιος, Καλαμάτα μετά τις νίκες τους με το ίδιο σκορ (3-0) επί των Ολυμπιακού Βόλου και Λάρισας, αντίστοιχα.

Η Καβάλα επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο γήπεδο «Ανθή Καραγιάννη» και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Δερμιτζάκη πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο μέρος με τους Κουτσούμπα στο 6΄ (κεφαλιά) και Βασίλη Παπαδόπουλο στο 38΄ (κεφαλιά).

Σοβαρός Παναθηναϊκός

Παίζοντας σοβαρά και χωρίς καμία διάθεση για να υποτιμήσει την αντίπαλό του, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Το σκορ στο γήπεδο της Αγυιάς άνοιξε ο Μπουζούκης στο 26ο λεπτό, ενώ το 0-2 σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Μωραΐτη, μετά από κεφαλιά του Μακέντα σε κόρνερ του Μπουζούκη.

Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν προς στιγμή στο ματς, όταν μείωσαν στο 64ο λεπτό με τον Μωραΐτη, αλλά στο 72΄ όλα τελείωσαν. Ο Κουρμπέλης «έγραψε» το 3-1 κι ενώ ένα λεπτό πριν είχε αποβληθεί για τους γηπεδούχους ο Ρουγκάλα, που τράβηξε από την φανέλα τον σκόρερ του τρίτου γκολ του «τριφυλλιού».

Με Εμμανουηλίδη ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος που παραπαίει στη Super League, είχε σε εξαιρετική μέρα τον Εμμανουηλίδη, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 57΄ με πέναλτι και στο 88΄ έκανε το 3-0 απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 64΄, ο Οικονομίδης είχε κάνει το 2-0.

Η Καλαμάτα έκανε τη μεγάλη έκπληξη απέναντι στην φορμαρισμένη Λάρισα, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-0 και, πλέον, έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.