Κύπελλο Ελλάδος: Προκρίθηκαν Παναθηναϊκός και Βόλος (βίντεο)

Το σκορ (3-1) του πρώτου αγώνα στην Πάτρα δεν άφηνε πολλά περιθώρια για τη ρεβάνς και ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 και στο Ολυμπιακό Στάδιο της Παναχαϊκής και έγινε η τελευταία από τις «16» ομάδες που πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Κολοβός και Καμπετσής πετυχαίνοντας τα πρώτα τους τέρματα τη φετινή σεζόν ενώ ο πρώτος είχε και την ασίστ στο δεύτερο τέρμα.

Στα πέναλτι ο Βόλος

Απίθανο ματς διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στη ρεβάνς του 1-1 των Σερρών ανάμεσα στο Βόλο και τον Πανσερραϊκό για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ με τον Μάντζη στο 37ο λεπτό, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 90ό με εκτέλεση πέναλτι του Κόντσι.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί αποβλήθηκε ο σκόρερ του Βόλου, αλλά η ομάδα της Μαγνησίας πήρε την πρόκριση και το εισιτήριο για τους 16 του Κυπέλλου στη διαδικασία των πέναλτι. Ήρωας ο Θανάσης Γκαραβέλης, ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι.