, Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασαν ΑΕΛ, Ξάνθη, Λεβαδειακός, Παναχαϊκή – Επεισόδια στην Πάτρα

Τα αποτελέσματα της 4ης φάσης – Οι ομάδες που προκρίθηκαν

Με συναρπαστικά παιχνίδια ολοκληρώθηκε σήμερα η 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη σε ένα δυνατό παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ενώ η Ξάνθη άντεξε στην πίεση της Προοδευτικής και νίκησε με 2-0. Ο Λεβαδειακός τα βρήκε σκούρα από την Καλαμάτα στο πρώτο ημίχρονο αλλά η αποβολή του Κωνσταντινόπουλου στο ξεκίνημα του β’ με΄ρους άλλαξε τις ισορροπίες και τελικά πήρε τη νίκη με 2-0.

Ο Πανσερραϊκός πήρε την πρόκριση κόντρα στον Ηρακλή, τον οποίο νίκησε 2-1, χάρη σε γκολ του Ριβάλντο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το παιχνίδι της Παναχαϊκής με το Αιγάλεω διακόπηκε για 25 λεπτά, μετά από ρήψη κροτίδας στον πάγκο του Σίτι. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε, αλλά το 1-0 υπέρ των Πατρινών δεν άλλαξε, και η Παναχαϊκή, αν και ομάδα Γ’ Εθνικής, πήρε την πρόκριση απέναντι στο Σίτι της Super League 2.

Η ΑΕΛ χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση του Διαγόρα στη Ρόδο, επικρατώντας 2-1.

Τα Τρίκαλα δυσκολεύτηκαν στη Βοιωτία, αλλά στην παράταση ο Ριζογιάννης τα λύτρωσε κόντρα στον ΑΟ Υπάτου, παίρνοντας τη νίκη με 1-0.

Συγκλονιστικό ματς έγινε στην Καρδίτσα, όπου η Αναγέννηση προκρίθηκε στα πέναλτι με 2-0 κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0 και η παράταση 1-1.

Στην Κοζάνη, ο Άγιος Νικόλαος προκρίθηκε στα πέναλτι επί της τοπικής ομάδας με 5-4, με το παιχνίδι να λήγει 1-1, όπως και η παράταση.

Άνευ αγώνα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι Καλλιθέα, ΑΕ Λευκίμμης, Αχέρων Καναλακίου, Κηφισιά και Ηλιούπολη.

Στην 5η φάση του Κυπέλλου θα συμμετέχουν και οι πρώτες 10 ομάδες της Super League και συγκεκριμένα οι Ατρόμητος, Αστέρας Τρίπολης, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ, Λαμία, Ιωνικός, Παναιτωλικός, ΠΑΣ Γιάννινα, Παναθηναϊκός και Βόλος και τα παιχνίδια αναμένεται να διεξαχούν στις 26-27-28 Οκτωβρίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Αναγ.Καρδίτσας – Αλμωπός Αριδαίας 2-0 πεν. (1-1 παράταση) (103′ Αθανασιάδης / 94′ αυτογκόλ)

Κοζάνη – ΑΟ Αγίου Νικολάου 4-5 πεν. (1-1 παράταση) (19′ Ρογγότης / 41′ Πιθαρούλης)

Διαγόρας Ρόδου – ΑΕΛ 1-2 παράταση (78′ Ραφίνια / 41′ Μαυριάς, 96′ Γιάκος πεν)

ΑΟ Υπάτου – Τρίκαλα 0-1 παράταση (116′ Ριζογιάννης πεν)

Παναχαϊκή – Αιγάλεω 1-0 (74′ Κυβελίδης)

Πανσερραϊκός – Ηρακλής 2-1 (69′ Ανάκογλου, 90′ Ριβάλντο / 67′ Μπαστακός)

Προοδευτική – Ξάνθη 0-2 (25′ Ιμπραΐμι, 84′ Μονρόζ)

Νίκη Βόλου – Εργοτέλης 2-0 (72′ Βλαχομήτρος, 89′ Ανδρέου)

Λεβαδειακός – Καλαμάτα 2-0 (64′ Τσάπρας, 76‘ Μουτίνιο)