ΔΙΕΘΝΗ

Κροατία – Ισπανία 3-5: Πρόκριση θρίλερ σε ματσάρα (video)

, Κροατία – Ισπανία 3-5: Πρόκριση θρίλερ σε ματσάρα (video)

Οι “ρόχας” προηγήθηκαν με 3-1, όμως, οι Κροάτες ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις και έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου ήταν καλύτεροι οι Ισπανοί

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Κοπεγχάγη, η Ισπανία πήρε το εισιτήριο για τους “8” του EURO, αφού νίκησε με 5-3 στην παράταση την Κροατία και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γαλλία – Ελβετία την προσεχή Παρασκευή (19:00) με φόντο τα ημιτελικά στην Αγία Πετρούπολη.

Να σημειωθεί ότι οι “ρόχας” επιβεβαίωσαν την καλή παράδοση που έχουν σε παρατάσεις, αφού είχαν αγωνιστεί άλλες πέντε φορές και είχαν αποκλειστεί μόλις μία από την Αγγλία.

Η Ισπανία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και αν και “μούδιασε” προς στιγμήν μετά το αυτογκόλ του Σιμόν (που χρεώθηκε στον Πέδρι) στο 20ο λεπτό, βρήκε τις λύσεις που ήθελε και ισοφάρισε με τον Σαράμπια στο 38′, φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια (1-1).

Είναι χαρακτηριστικό ότι η “φούρια ρόχα” είχε δέκα ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο 45λεπτο, που αποτελούν τις περισσότερές της σε μεγάλο τουρνουά από το 1980.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι και αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς. Έτσι, στο 57′, μετά από σέντρα του Τόρες και κεφαλιά του Αθπιλικουέτα από τη μικρή περιοχή, οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Είκοσι λεπτά αργότερα, μετά από βαθιά μπαλιά του Άλμπα από αριστερά στον Τόρες, ο τελευταίος έτρεξε και σούταρε για το 3-1, φέρνοντας πιο κοντά την Ισπανία στους “8”.

Οι Κροάτες δεν το έβαλαν κάτω: στο 85′ μείωσαν αρχικά σε 3-2 με τον Όρσιτς και στο 93′ έβαλαν φωτιά στο ματς, όταν μετά από σέντρα του Όρσιτς από αριστερά, ο Πάσαλιτς έπιασε την κεφαλιά από την “καρδιά” της άμυνας της Ισπανίας και έκανε το 3-3, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι “ρόχας” ήταν καταιγιστικοί και μόλις μέσα σε ένα τρίλεπτο κατάφεραν να “ψαλιδίσουν” τις ελπίδες των αντιπάλων τους, χάρη σε τέρματα των Μοράτα (100′) και Όλμο (103′).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (74′ Μπρέκαλο), Βίντα, Τσάλετα Τσαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (114′ Ιβάνουσετς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79′ Μπούντιμιρ), Βλάσιτς (79′ Πάσαλιτς), Πέτκοβιτς (46′ Κράμαριτς), Ρέμπιτς (67′ Όρσιτς).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρθία (71′ Τόρες), Λαπόρτ, Γκαγιά (78′ Άλμπα), Μπουσκέτς (102′ Ρόδρι), Πέδρι, Κόκε (78′ Ρουίθ), Σαράμπια (71′ Όλμο), Μοράτα, Φ. Τόρες (88′ Οϊαρθάμπαλ).