ΒΟΛΕΙ

, Κροατία-Ελλάδα 1-3: «Άλωση» και απευθείας πρόκριση στο Ευρωβόλεϊ για την γαλανόλευκη!

Η Εθνική Ελλάδας θα είναι στο Ευρωβόλεϊ, καθώς εξασφάλισε την πρωτιά της στον όμιλο, νικώντας την Κροατία με 3-1 στα σετ, στην 5η αγωνιστική των προκριματικών.

Την παρουσία της στο Ευρωβόλει του 2023 «κλείδωσε» η Εθνική Ελλάδας, νικώντας την Κροατία με 3-1 στην εκτός έδρας 5η αγωνιστική των προκριματικών.

Η ομάδα του Μπονιφάντε, αν και ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση, κατάφερε και έμεινε κοντά στο σκορ με τους Κροάτες, ωστόσο στο τέλος έχασε το σετ με 25-23.

Στη συνέχεια, η «γαλανόλευκη» βελτίωσε πολύ την υποδοχή της και με την βοήθεια των μπλοκ απέκτησε πολύ γρήγορα διαφορά ασφαλείας (12-16). Βέβαια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, και με σερί 5-2 μείωσαν στον πόντο. Εκεί, ένα timeout του τεχνικού της Ελλάδας επανέφερε τα πράγματα, με τους Έλληνες παίκτες να επανακτούν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (19-23) και να κλείνουν το σετ με 22-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ισοφάριση έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με συνέπεια να μπει εξίσου δυνατά όσο στο δεύτερο σετ. Η Ελλάδα έφτασε να προηγείται τρεις φορές με έξι πόντους (10-16, 11-17, 13-19), γεγονός που έκανε άνετη την επικράτηση και στο δεύτερο σετ, η οποία… κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο και συνάμα την απευθείας συμμετοχή στο Ευρωβόλεϊ.

To τέταρτο ξεκίνησε με τους Έλληνες να μην είναι συγκεντρωμένοι, ελέω των πανηγυρισμών της απευθείας πρόκρισης. Οι Κροάτες το εκμεταλλεύτηκαν αποκτώντας διαφορά ασφαλείας μέχρι τα τέλη του σετ (21-18). Τότε, οι παίκτες του Μπονιφάντε πραγματοποίησαν ένα σερί 0-4 και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (21-22). Το σετ πήγε σε παράταση (25-25, 26-26), με το ελληνικό συγκρότημα να κάνει το απαραίτητο σερί τη στιγμή που έπρεπε, κλείνοντας το σετ (26-28) και το ματς με νίκη.