Κούρτιτς και στην Ευρώπη, ΠΑΟΚ για προημιτελικά!

, Κούρτιτς και στην Ευρώπη, ΠΑΟΚ για προημιτελικά!

Ο συνεχώς μαρκαρισμένος Κούρτιτς βρέθηκε ελεύθερος στη φυσική του θέση, σκόραρε με φάουλ (58′) κι έδωσε προβάδισμα πρόκρισης (1-0) στον ΠΑΟΚ επί της Γάνδης!

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται 90 λεπτά μακριά από την πρώτη πρόκριση σε προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από 48 χρόνια. Στον πρώτο αγώνα για τους “16” του Europa Conference League ο Δικέφαλος νίκησε στην Τούμπα τη Γάνδη με 1-0 χάρη στην εκτέλεση φάουλ του Κούρτιτς στο 58′ και σε μία εβδομάδα στο Βέλγιο θα έχει την ευκαιρία του να σφραγίσει την πρόκριση απέναντι σε μία ομάδα που δεν έδειξε σπουδαία πράγματα στη Θεσσαλονίκη.

Το ασφυκτικό πρέσινγκ των Βέλγων στον άξονα δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ, που χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να προσαρμοστεί και να ανοίξει το παιχνίδι του στα άκρα. Η ελληνική ομάδα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καμία αξιοσημείωτη φάση, με τη Γάνδη να έχει απενεργοποιήσει πλήρως τον Κούρτιτς, που δεν είχε καμία συμμετοχή στο ματς.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 52′ με την άστοχη κεφαλιά του Άκπομ, ένα λεπτό αργότερα ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ των φιλοξενούμενων και στο 58′ ο Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τη βοήθεια και του τείχους.

Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ βρήκε περισσότερους χώρους, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και θα εξασφάλιζε ακόμη καλύτερο σκορ, αν έπαιρνε σωστές αποφάσεις λίγο πριν την τελική προσπάθεια.

Το κακό για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είναι ότι στη ρεβάνς θα στερηθεί των υπηρεσιών των Κούρτιτς και Ζίβκοβιτς, που συμπλήρωσαν κάρτες.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80′ Σίντκλεϊ) – Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ) – Α. Ζίβκοβιτς (86′ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (71′ Ελ Καντουρί) – Άκπομ (86′ Τσόλακ).

Γάνδη (Χάιν Βανχάζενμπουργκ): Ρεφ – Χάνκε-Όλσεν, Ενγκαντό, Οκούμου (46′ Τορουναρίγκα) – Σαμουάζ, Ντε Σαρτ, Κουμς, Κάστρο Μόντες – Οφόε, Χιουλσάγκερ (82′ Τισουντάλι) – Ντεπουάτρ.