ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

, Κόσοβο – Ελλάδα 0-1: Με κεραυνό του Μπακασέτα η Εθνική του Πογέτ πήρε το δεύτερο συνεχόμενο διπλό (vid)

Η Εθνική Ελλάδας με τον Τάσο Μπακασέτα ξανά να “ντύνεται” ήρωας και να σκοράρει στο 36ο λεπτό πήρε το δεύτερο συνεχόμενο διπλό στο Nations League επικρατώντας 1-0 του Κόσοβου.

Η Εθνική βρίσκεται σε πάρα πολύ καλή περίοδο. Η Ελλάδα πήρε το δεύτερο της συνεχόμενο της διπλό στο Nations League επικρατώντας 1-0 του Κοσόβου στην Πρίστινα. “Ήρωας” για τους παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ ήταν ξανά ο Τάσος Μπακασέτας. Στο Μπέλφαστ σκόραρε με το αριστερό, κόντρα στους Κοσοβάρους βρήκε πάλι δίχτυα με εκπληκτικό σουτ, αυτή τη φορά όμως με το δεξί στο 36ο λεπτό.

Η Ελλάδα είχε πάρα πολύ καλή παρουσία. Στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε το γκολ πριν απ’ το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο β’ έκανε μία καλή διαχείριση και είχε ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα. Με εννέα παίκτες τελείωσε το ματς το Κόσοβο, εξαιτίας των αποβολών του Αλίτι στο 72′ και του Μούριτς στο 90+2′.

Στην βαθμολογία, έπειτα από δύο αγωνιστικές, η Εθνική βρίσκεται στην κορυφή με έξι πόντους στο +3 από Κόσοβο και στο +5 από Βόρεια Ιρλανδία και Κύπρο. Αντιμετωπίζει στη συνέχεια την Κύπρο στις 9 Ιουνίου και το Κόσοβο στις 12 Ιουνίου, αμφότερους στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η Εθνική πήρε την κατοχή μετά το πρώτο 10λεπτο

Η Εθνική παρατάχθηκε στον αγωνιστική χώρο σε σχηματισμό 4-3-3 με τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Μπάλντοκ αντικατέστησε τον Ρότα, ο Μασούρας τοποθετήθηκε στα άκρα και ο Κουρμπέλης στον άξονα, με τους Σιώπη και Μπουχαλάκη να ξεκινούν από τον πάγκο.

Το Κόσοβο ήταν εκείνο που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε και την πρώτη του καλή στιγμή στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα στα αριστερά, ο Ζένελι βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Ωστόσο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική άρχισε να κάνει το παιχνίδι της. Συγκεκριμένα κρατούσε την μπάλα και την κυκλοφορούσε, με την ανάπτυξή της να ξεκινάει από τα δύο στόπερ. Η Ελλάδα είχε αφενός την κατοχή, αφετέρου δεν απειλούσε. Προσπαθούσε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Μούριτς με γεμίσματα, τα οποία ήταν εύκολη… λεία για την άμυνα των Κοσοβάρων.

Ο Μπακασέτας ξανά έβαλε την Ελλάδα μπροστά

Η Εθνική, όπως ακριβώς συνέβη και στο Μπέλφαστ, απέκτησε το προβάδισμα στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία. Στο 36ο λεπτό ο Τσιμίκας τροφοδότησε από τα αριστερά τον Μάνταλο. Ο παίκτης της ΑΕΚ δέχθηκε το τάκλιν, αλλά κατάφερε να αφήσει την μπάλα στον Μπακασέτα, ο οποίος έπιασε μία βολίδα με το αριστερό εκτός περιοχής και την έστειλε στην αριστερή γωνία της εστίας του Κοσόβου για το 1-0.

Η Ελλάδα, έχοντας αποβάλει το άγχος του γκολ, είχε ακόμη μία τελική στο 39′. Η Εθνική κυκλοφόρησε την μπάλα από τα δεξιά, ο Μπακασέτας ακόμη μία φορά έκανε το σουτ μακριά από την περιοχή, χωρίς όμως να βρει τον στόχο. Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα.

Δοκάρι του Μασούρα και ευκαιρία του Μπάλντοκ

Το Κόσοβο πήρε την μπάλα στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους, ψάχνοντας την ισοφάριση. Αλλά η Ελλάδα είχε καλές στιγμές, με προσπάθειες της στην κόντρα. Απείλησε με ένα γύρισμα του Μπακασέτα από τα δεξιά, που για λίγο δεν βρήκε την μπάλα ο Γιακουμάκης και σέντρα-σουτ του Μασούρα που σταμάτησε στο ορζιόντιο δοκάρι.

Στο 57′ ήταν η ώρα των αλλαγών. Ο Σιώπης αντικατέστησε τον Κουρμπέλη στον άξονα, ώστε να η Εθνική να έχει περισσότερα τρεξίματα, ενώ ο Παυλίδης πήρε τη θέση του Γιακουμάκη. Την ίδια ώρα οι Κοσοβάροι έκαναν αλλαγές στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Η Ελλάδα στο 63′ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ. Ο Λημνιός τροφοδότησε τον Μπάλντοκ, ο οποίος ανέβηκε ψηλά, πάτησε περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Μούριτς, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει με το πλασέ του.

Κόκκινη Αλίτι και Μούριτς, κράτησε το σκορ η Ελλάδα

Τα πράγματα εξελίσσονταν ιδανικά για την Ελλάδα. Στο 72ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Αλίτι έβαλε το πόδι του, ανέτρεψε τον Λημνιό και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ακολούθησαν πολύ καλές στιγμές για την Εθνική. Στο 73′ ο Λημνιός γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Χατζηδιάκος δεν μπόρεσε να την σπρώξει την στα δίχτυα, με τον Ραχμάνι να κόβει σωτήρια. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπακασέτας πλάσαρε μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μούριτς.

Στο 83′ το Κόσοβο θύμισε στην Εθνική την παρουσία του. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Ραχμάνι πήρε την κεφαλιά, όμως ο Βλαχοδήμος φώναξε παρών όταν απέκρουσε. Η Ελλάδα διαχειριζόταν το προβάδισμά της. Ο Πογέτ πέρασε και τον Μπουχαλάκη αντί του Μάνταλου, ώστε να θωρακίσει ανασταλτικά τον άξονα.

Η Εθνική πάγωνε τον ρυθμό, κυκλοφορούσε και κράτησε εύκολα το 1-0. Στο 90+1′ αποβλήθηκε και ο Μούριτς, όταν σταμάτησε με το χέρι εκτός περιοχής, τον Παυλίδη που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριέζλου, Αλίτι, Λοσάι (75′ Μπερίσα), Φαζλίγι (75′ Ντρέσεβιτς), Ζέγκροβα (90+3′ Ουικάνι), Ρασίτσα (57′ Μπιτίκι), Ζενέλι (57′ Κολόλι), Μουρίκι.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (56′ Σιώπης), Μάνταλος (86′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μασούρας (78′ Δουβίκας), Γιακουμάκης (57′ Παυλίδης).