SUPEP LEAGUE 2

Κηφισιά – Παναχαϊκή 3-0: Σόου Τετέι και «8 στα 8»

, Κηφισιά – Παναχαϊκή 3-0: Σόου Τετέι και «8 στα 8»

Η Κηφισιά επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 της Παναχαϊκής χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση των δύο πρώτων σκόρερ της, Τετέι και Κουιρουκίδη.

Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε την ξέφρενη πορεία κάνοντας το 8/8 (υπάρχουν και τα ματς με Ολυμπιακό Β’ και Ηρόδοτο που δεν ολοκληρώθηκαν και θα πάρει τα τρίποντα οπότε ουσιαστικά μιλάμε για 10/10) νικώντας με 3-0 τους Πατρινούς αφήνοντάς τους δεύτερους με τρεις βαθμούς διαφορά κι ενώ εκείνοι έχουν και τρία παιχνίδια περισσότερα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Παναχαϊκή στο 10ο λεπτό, όταν ο Μπουρλάκης γύρισε την μπάλα στην κίνηση μετά από μία μακρινή μπαλιά που δέχθηκε, αλλά ο Μυτίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, παρά το ωραίο γύρισμα που επιχείρησε.

Η Κηφισιά απάντησε λίγο αργότερα και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη δική της καλή στιγμή. Ήταν στο 24ο λεπτό, όταν ο Σωτηράκος βρήκε τον Τετέι στην πλάτη της άμυνας της Παναχαϊκής κι εκείνος μ’ ένα υπέροχο «τσίμπημα» άνοιξε το σκορ για την Κηφισιά κάνοντας το 1-0.

Ο Μυτίδης προσπάθησε και δεύτερη φορά να συνδεθεί με τα δίχτυα της Κηφισιάς, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του στο συγκεκριμένο παιχνίδι και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την κεφαλιά που επιχείρησε από την σέντρα του Τριμμάτη στο 33ο λεπτό. Ένα λεπτό μετά η Παναχαϊκή έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσακμάκη, που έκανε άτσαλο τελείωμα από τα όρια της μικρής περιοχής της ομάδας των βορείων προαστίων.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με το δεύτερο να ξεκινάει με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή την Παναχαϊκή να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Στο 58′ ο Αλεξόπουλος έστρωσε στο κενό τέρμα στον Χαντί, αλλά εκείνος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλο.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η Κηφισιά που απείλησε με την κεφαλιά του Κουιρουκίδη που έβγαλε εντυπωσιακά ο Κολοβούρης. Ότι δεν κατάφερε όμως ο Έλληνας επιθετικός στην φάση αυτή, το πέτυχε ο Τετέι τρία λεπτά αργότερα σκοράροντας ξανά και κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά από την σέντρα του Αντερέγκεν.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κουιρουκίδης με σουτ από τα αριστερά στο 74ο λεπτό «γράφοντας» το 3-0, μετά από ωραία προωθημένη πάσα του Νά’α.

Κηφισιά (πρ. Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Βαφέας, Παυλάκης (67′ Νά’α), Σωτηράκος, Παναγιώτου (56′ Προβυδάκης), Πέιος, Παπασάββας (77′ Παπασάββας), Ταλάλ (67′ Αντερέγκεν), Κουϊρουκίδης, Τετέι (77′ Πρίτσας).

Παναχαϊκή (πρ. Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Ρουγκάλας, Τσακμάκης, Τοπάλ, Τσιάρας, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (73′ Π.Καρακλάιτς), Τριμμάτης, Κέρι (46′ Χαντί), Μυτίδης (53′ Αλεξόπουλος), Ν. Καρακλάιτς.

Αναλυτικά το πανόραμα της 11ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023

15:15 «Γρ. Λαμπράκης», Athens Kallithea FC – Καλαμάτα (ΕΡΤ3)

15. ΠΑΟ Ρουφ 0 (9 ματς)

*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens Kallithea FC – Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική – αποχώρησαν στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι), ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (16η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), Κηφισιά – Ηρόδοτος (16η – με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες), Ολυμπιακός Β’ – Κηφισιά (17η – αποχώρησαν στο 23’ οι γηπεδούχοι), Επισκοπή – Athens Kallithea FC (17η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (17η – παρατάχθηκαν με έξι παίκτες οι γηπεδούχοι).