Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Κεραυνός – Παναθηναϊκός Καλ. 1-2: Τον… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα! (βίντεο)

Όπως ο Κεραυνός με ένα ξέσπασμα από το 83′ κι έπειτα είχε κάνει την ολική ανατροπή στο “Γ. Λουκαρέας” ανατρέποντας το 2-0 σε 2-3, έτσι και ο Παναθηναϊκός… τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στο “Π. Μπαχράμης” (1-2).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 21′ με τον Χανδρινό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Λέκκα μετά το σουτ του Πάνου κι έστειλε με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, στους πεισματάρηδες “πράσινους” αρκούσαν οκτώ λεπτά (55′, 63′) στο δεύτερο ημίχρονο για να φέρουν τα… πάνω-κάτω, παίρνοντας όχι μόνο την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο, αλλά και το ψυχολογικό αβαντάζ στη “μάχη” της ανόδου.

To 1-1 είχε την… υπογραφή του Παναγιώτη Ρουσέα, που απάντησε με ένα φοβερό σουτ μετά από παράλληλο γύρισμα του Ριπάι, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διονύση-Μιχάλη Σχινά, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε χάρη στη “χρυσή” αλλαγή του Βασίλη Παναγιωτόπουλου.

Ο Μιχάλης Σταματέλος είχε περάσει στο ματς αντί του Θανάση Παπαδέα στο ημίχρονο και στο 63′ έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του τερματοφύλακα του Κεραυνού εν μέσω… πανζουρλισμού!

Κεραυνός Καλ. (Δημήτρης Παυλόπουλος): Διονύσης-Μιχάλης Σχινάς, Χατζίου, Χασάπης (57′ Καζανάς), Αποστόλης Σχινάς, Βρεττέας, Φωτόπουλος (57′ Δεικτάκης), Πάνου, Κότσης, Γιάννης Παυλόπουλος (46′ Αθανασίου), Χανδρινός (83′ Κορομηλάς), Τσορώνης.

Παναθηναϊκός Καλ. (Βασίλης Παναγιωτόπουλος): Λέκκας, Ριπάι, Ψαρρέας, Πουρνάρας (46′ Γεννάτος), Πετρόπουλος, Ζόμπολας, Ρουσέας, Μπάμπης, Θοδωρής (28′ Τσάκωνας), Παπαδέας (46′ Σταματέλος), Χότζα (28′ Παπαδόπουλος).