Καλαμάτα- Τρίκαλα 0-1: Σοκ στο 95’! (ΦΩΤΟ)

, Καλαμάτα- Τρίκαλα 0-1: Σοκ στο 95’! (ΦΩΤΟ)

Σοκ στο 95’ για την Μαύρη Θύελλα στην Παραλία! Με πέναλτι του Ριζογιάννη στις καθυστερήσεις τα Τρίκαλα πήραν την 5η συνεχόμενη νίκη τους στη σεζόν και συνεχίζουν την προέλαση τος στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας την Μαύρη Θύελλα στην 6η ήττα στα 7 τελευταία ματς!

Η φάση που έκρινε το ματς ήρθε στο τελευταίο … δευτερόλεπτο του ματς με τον Σταματή να δέχεται το μαρκάρισμα του Καντούτση και τον διαιτητή Φώτη Ντάουλα να υποδεικνύει το πέναλτι, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών απο τους μελανόλευκους στον αγωνιστικό χώρο και την κερκίδα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριζογιάννης, ο οποίος νίκησε τον Πάντο… σε νεκρό χρόνο χαρίζοντας στην ομάδα του νίκη τίτλου.

Με νεο πρόβλημα στο παραένα

Παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μην το χάσεις, αναφέρει το ποδοσφαιρικό θεώρημα και κάπως έτσι πήγαν το ματς Καλαμάτα και Τρίκαλα, τουλάχιστον μέχρι την τελευταία φάση, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Football league.

Η Καλαμάτα παρατάχθηκε με δυο αλλαγές σε σχέση με το ματς Κυπέλλου στην Λάρισα. Ο Μανώλης Στεφανάκος δεν ξεπέρασε το πρόβλημα στο χέρι του και την θέση του κάτω απο τα γκολπόστ πήρε ο Πάντος ενώ θέση στο αρχικό σχήμα πήρε ο Μπάμπης αντί του Οσμάναγκιτς.

H αμυντική τετράδα παρέμεινε ίδια με τους Γκελκέρια δεξιά, Κωνσταντινόπουλο αριστερά, Τσιβελεκίδη, Καντούτση κεντρικό δίδυμο. Στον άξονα οι Τζόκιτς, Μπάμπης, δεξιά ο Στεργίδης, αριστερά ο Βουκμίροβιτς και ο Ζαχαρόπουλος πίσω από τον Αλεξόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τελική, σε γυριστό του Σταματή, στα πρώτα δευτερόλεπτα και πήραν την κατοχή. Η Καλαμάτα έδειξε να προσέχει την άμυνα και να προσπαθεί να βγεί με γρήγορη μετάβαση στην επίθεση αλλά δεν κατάφερε να βρεί ανέτοιμη την άμυνα ενώ πολλές λάθος πάσες άφησαν αρκετές ενέργειες στην μέση.

Κάποια στημένα που κέρδισε κυρίως απο την αριστερή πλευρά πέρασαν χωρίς αποτέλεσμα.

Ένα σουτ του Βουκμίροβιτς στο 30’ δεν ανησύχησε τον Γιακουμή ενώ τα Τρίκαλα απάντησαν στο 38’ με τον Σταματή να υποδέχεται στην μπάλα και υπο την πίεση του Καντούτση να γυρίζει και να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η μεγαλύτερη φάση στο πρώτο μέρος ήρθε στο 41’ μετά από λάθος του Πάντου. Ο γκολκήπερ της Μαύρης Θύελλας έδιωξε πάνω στο Νιάρο ο οποίος με το κεφάλι βρήκε τον Σταματή που νικήθηκε απο τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας που στο μεταξύ είχε επιτρέψει στην θέση του.

Απόλυτη ισορροπία και στο β’

Το σκηνικό παρέμεινε και στο ξεκίνημα του β’ μέρους με την Καλαμάτα να απειλεί πρώτη στο 56’ όταν ο Κωνσταντινόπουλος μπήκε και έκανε σέντρα-σουτ με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία ενώ νέο γύρισμα του Γκελκέρια, έδιωξαν οι αμυντικοί.

Ο Θεοδοσιάδης έριξε στην μάχη τον Καζβιρόπουλο ο οποίος πέρασε στα αριστερά και ο Βουκμίροβιτς μετατοπίστηκε στον άξονα.

Ο Αμανατίδης απάντησε με τους Παπαγεωργίου και Τσίπρα με το παιχνίδι να συνεχίζεται στην κόψη του ξυραφιού αφού φαινόταν πως όποιος έβαζε το γκολ θα έπαιρνε και το τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε μια αντεπίθεση στο 74’. Ο Παπαγεωργίου βγήκε ένας με έναν με τον Μπάμπη, έσπασε την μπάλα στον Τεγούση από τα δεξιά σουτ του τελευταίου πάνω από την εστία.

Στο 80΄ μπήκε στο ματς ο Αλεξιτς και στην επόμενη φάση εκμεταλλεύτηκε λάθος και μπήκε αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε απο τον Τσιβελεκίδη. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα αποχωρούσαν με τον βαθμό της ισοπαλίας ήρθε το πέναλτι στην τελευταία φάση, πραγματική “μαχαιριά” για την Μαύρη Θύελλα.

Το φιλμ του αγώνα

1′ Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους με γυριστό σουτ του Σταματή

4′ Κάρτα στον Γιαννίτση για μαρκάρισμα στον Αλεξόπουλο στο όριο της περιοχής. Το εκτέλεσε ο Βουκμίροβιτς, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και στην συνέχεια ο Γιακουμής κέρδισε φάουλ

16′: Εκτέλεση φάουλ από τον Λώττα προς την περιοχή, ο Σταματής δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά και ο Πάντος μπλοκάρει τη μπάλα.

18′: Κόρνερ για την Καλαμάτα, ο Βουκμίροβιτς το εκτελεί, στο πρώτο δοκάρι ο Βέρτζος παραχωρεί νέο κόρνερ. Νέα εκτέλεση Βουκμίροβιτς, η φάση σταματά για φάουλ του Τσιβελεκίδη.

25’ Κίτρινη κάρτα στον Μπάμπη για φάουλ στον Πελάεθ

31’ Σουτ του Βουκμίροβιτς, η μπάλα στην αγκαλιά του Γιακουμή.

33’ Κόρνερ του Στεργίδη μπλόκαρε ο Γιακουμής

38’ Ευκαιρία για τα Τρίκαλα με τον Σταματή να υποδέχεται στην μπάλα και υπο την πίση του Καντούτση να γυρίζει και να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

41’ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς για τα Τρίκαλα μετά από λάθος του Πάντου ο οποίος έδιωξε πάνω στο Νιάρο ο οποίος με το κεφάλι βρήκε τον Σταματή που σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Καλαμάτας που στο μεταξύ είχε επιτρέψει στην θέση του

56’ Μπάσιμο του Κωνσταντινόπουλου και σέντρα -σουτ η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, νέο γύρισμα του Γκελκέρια, έδιωξαν οι αμυντικοί

74′ Αντεπίθεση για τα Τρίκαλα με τον Παπαγεωργίου να βγαίνει ένας με έναν με τον Μπάμπη, έσπασε την μπάλα στον Τεγούση από τα δεξιά σουτ του τελευταίου πάνω από την εστία.

90+4′: Πέναλτι για τα Τρίκαλα! Σέντρα του Τεγούση και ο Σταματης βρίσκεται στο έδαφος σε μαρκάρισμα του Καντούτση με τον ρέφερι Ντάουλα να δείχνει την άσπρη βούλα.

90+5′: Ο Ριζογιάννης ευστοχεί,  0-1 για τα Τρίκαλα και σφύριγμα λήξης.

Καλαμάτα (Σάκης Θεοδοσιάδης): Πάντος, Γκελκέρια, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (58’ Καζβιρόπουλος) Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος (67’ Ράκιτς), Μπάμπης, Βουκμίροβιτς (72’ Δήμος)

Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Βέρτζος, Γιαννίτσης, Νιάρος, Σανδραβέλης, Τεγούσης, Ριζογιάννης, Λώττας (64’ Τσίπρας), Γρηγορόπουλος (60’ Παπαγεωργίου), Πελάεθ (80’ Αλεξιτς), Σταματής