ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Καλαμάτα- Σαντορίνη 1-0: Ηλιόπουλος ο λυτρωτής!

, Καλαμάτα- Σαντορίνη 1-0: Ηλιόπουλος ο λυτρωτής!

Με γκολ του Κώστα Ηλιόπουλου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Καλαμάτα έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της αξιόμαχης Σαντορίνης και αύξησε την διαφορά της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Football league!

Οι μελανόλευκοι έπαιξαν μονότερμα τους νησιώτες στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας, κυνήγησαν το γκολ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λεμπέση και τελικά δικαιώθηκαν για την υπομονή και την επιμονή που έδειξαν με ένα ακόμη τρίποντο, που τους έφερε στο συν 4 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα καθώς αναβλήθηκε το παιχνίδι του Ιάλυσου στο Ελ Πάσο.

Ο Κώστας Ηλιόπουλος ήταν αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό της αμυντικής διάταξης των φιλοξενούμενων και πέτυχε το καθοριστικό τέρμα πανηγυρίζοντας το με μία φανέλα του Μιχάλη Ζαχαρόπουλου, ο οποίος πριν από λίγες μέρες ανακοίνωσε την απόφαση του να σταματήσει από την ομάδα και το επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Η Καλαμάτα έχει πλέον μπροστά της μία ακόμη εντός έδρας αναμέτρηση την Τετάρτη με τον Ασπρόπυργο, και την ευκαιρία να εδραιωθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι επιλογές Αναστόπουλου

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε ενδεκάδα με μια αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο ματς στην Ρόδο καθώς στο αρχικό σχήμα επέστρεψε ο Νίκος Αναστασόπουλος στην θέση του Παπατόλιου.

Η άμυνα παρέμεινε ίδια με τον Ταΐρη κάτω απ τα γκολπόστ, τον Μαβινγκά δεξιά, τον Κωνσταντινόπουλο αριστερά, Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο κεντρικό δίδυμο. Στον άξονα οι Αναστασόπουλος, Παυλίδης, στις πτέρυγες οι Μπουσμπίμπα, Τριανταφυλλάκης και ο Σουμπίνιο πίσω απο τον Φελίπε.

Το ματς

H Καλαμάτα ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει ψηλά, είχε ένα αδύναμο πλασέ του Σουμπίνιο στα χέρια του Δερμιτζάκη στο 4’ με την άμυνα των φιλοξενούμενων να προσαρμόζεται και κλείνει τους διαδρόμους.

Ο Αναστασόπουλος απείλησε με μακρινό ευθύβολο σουτ στο 22’ με την μπάλα να περνά άουτ ενώ τρία λεπτά μετά ο Τριανταφυλλάκη έβγαλε μακρινή μπαλιά στον Μπουσμπίμπα που έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Δερμιτζάκης βγήκε και μπλόκαρε.

Η Σαντορίνη άρχισε να βγαίνει από το καβούκι της μετά το ημίωρο και είχε δυο καλές στιγμές σε ισάριθμες τελικές του Κανούλα.

Η πρώτη στο 34’ όταν ο πρώτος σκόρερ των νησιωτών δέχτηκε την μπάλα, μπήκε κάθετα και σούταρε άουτ από πλάγια θέση και η δεύτερη στο 38′ όταν έπιασε κεφαλιά άουτ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ερρίκου.

Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ήταν για τους γηπεδούχους με τον Τριανταφυλλάκη να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και να κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ, ψηλά από το οριζόντιο του Δερμιτζάκη.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την Μαύρη Θύελλα να φτάνει στην πρώτη καλή στιγμή στο 50′ με τον Παυλίδη να μπαίνει στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε κοντραρίστηκε με την μπάλα να περνά κόρνερ.

Στο 55΄η Σαντορίνη έχασε με τραυματισμό τον Κανούλα και στο 59’ η Καλαμάτα έφτασε στην μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς όταν ο Τριανταφυλλάκης απέτυχε να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Μαβινγκά απο τα δεξιά

Στο 63′ ο Λεμπέσης ακύρωσε γκολ για τη Σαντορίνη. Ο Παντίδος με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής είχε υποδείξει επιθετικό φάουλ.

Ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε την πρώτη κινησή του ρίχνοντας στο ματς τον Μαρκόφσκι στο 67’ και λίγο μετά τον Αλεξόπουλο, “φορτώνοντας” της επίθεση. Η Καλαμάτα αύξησε την πίεση, ανέβασε τις γραμμές της με τη Σαντορίνη να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 87’ ο Αναστασόπουλος είχε σουτ άουτ ενώ την ίδια τύχη είχα προσπάεθοα του Νατσιόπουλο δυο λεπτά μετά.

Τελικά, η πίεση απέφερε καρπούς στο 93’. Ο Σουμπίνιο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Δερμιτζάκης απέκρουσε αλλά ο Ηλιόπουλος που έκανε κίνηση στην μπάλα πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση και ενώ πανηγύριζε δείχνοντας την φανέλα του Ζαχαρόπουλου.

Διαιτητής: Λεμπέσης (Πειραιά)

Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Καραλής (Ηλείας)

4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Τριανταφυλλάκης (71’ Αλεξόπουλος), Αναστασόπουλος, Παυλίδης (77’ Νατσιόπουλος), Σουμπίνιο, Μπουσμπίμπα (67’ Μαρκόφσκι), Φελίπε (77’ Ηλιόπουλος)

Σαντορίνη (Ν. Παντέλης): Δερμιτζάκης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Ερρίκος, Σιμιτσής (67’ Σκαθαρούδης), Ντινιωτάκης (90’ Παπατζίκος), Μηνάς (67’ Μπουντόπουλος), Δερμιτζάκης, Πολύζος (46’ Λάμπρου), Κανούλας (55’ λ. τρ. Γιουκούδης), Ιβανίδης, Κουρέλας