Καλαμάτα-Ρόδος 3-1: Αντίδραση με Λουκίνα, Ματέους!

, Καλαμάτα-Ρόδος 3-1: Αντίδραση με Λουκίνα, Ματέους!

Νικηφόρα ξεκίνησε για την Καλαμάτα η μετά Αναστόπουλου εποχή. Με τον Γιάννη Μπελά υπηρεσιακό προπονητή, η Μαύρη Θύελλα επιβλήθηκε 3-1 της Ρόδου σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην 3η θέση παραμένοντας σε τροχιά κορυφής.

Οι μελανόλευκοι έβγαλαν την απαραίτητη αντίδραση μετά την αναπάντεχη ήττα απ’ την Κηφισιά και όσα ακολούθησαν με την αποχώρηση Αναστόπουλου και “βύθισαν” τη Ρόδο που ήρθε με 15 άτομα αποστολή στην Μεσσήνη, συμπλήρωσε τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς και παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία.

Η ιστορία του ματς γράφτηκε απο μελανόλευκα πόδια με τον Γιάννη Λουκίνα να πυροβολεί δις και τον Ματέους να προσθέτει ένα ακόμη υπέροχο τέρμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει με αυτογκολ του Αναταστόπουλου.

Δυο αλλαγές

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε ενδεκάδα με δυο αλλαγές από την ήττα με Κηφισιά. Ο Αναστασόπουλος εξέτισε την ποινή του και επέστρεψε στο αρχικό σχήμα αντί του Ματέους ενώ επιθετικά προτιμήθηκε ο Φελίπε αντί του Γρίβα.

Ο σχηματισμός με την τριάδα στην άμυνα δεν άλλαξε με τους Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παπατόλιο. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Ταϊρης, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, δεξιά ο Μοζέρ, στον άξονα οι Αναστασόπουλος, Παυλίδης και ο Τάτος πίσω απο τους προωθημένους Φελίπε, Λουκίνα.

Το ματς

Η Καλαμάτα προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και τα κατάφερε αλλά πλην ενός σουτ άουτ από τον Φελίπε στο 6ο λεπτό δυσκολευόταν να κάνει φάσεις στην περιοχή του Θεοδωράκη. Τα “ελάφια” με διπλή ζώνη άμυνας περίμεναν την Καλαμάτα στο μισό γήπεδο και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να φανούν απειλητικοί. Οι μελανόλευκοι κατάφεραν τελικά να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Ρόδου με τον Αναστασόπουλο να κάνει ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα δεξιά και τον Λουκίνα να βρίσκει το στόχο και να κάνει το 1-0 στο 23′.

Το γκολ έδωσε αέρα στους γηπεδούχους και δύο λεπτά μετά ο Κωνσταντινόπουλος έκανε το γύρισμα η μπάλα πέρασε από Λουκίνα και Φελίπε με το Μόζερ να σουτάρει και τους αμυντικούς να διώχνουν.

Η Ρόδος μη έχοντας επιλογές άρχισε να εγκαταλείπει το καβούκι της και στην πρώτη ουσιαστικά φάση που έκανε στην περιοχή της Καλαμάτας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 34ο λεπτό ο Δελαπόρτας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ταΐρης έδιωξε την μπάλα η οποία κατέληξε στον Καραγιώργη που σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στον Αναστασόπουλο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν χάρηκαν για πολύ την ισοφάριση καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καλαμάτα κέρδισε πέναλτι όταν σε σέντρα του Κωνσταντινόπουλου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπάζογλου και ο Μπαϊρακτάρης έδωσε χωρίς δισταγμό την ποινή. Το πέναλτι εκτέλεσε- μετά από τρίλεπτη καθυστέρηση λόγω των διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους- ο Γιάννης Λουκίνας γράφοντας το 2-1 στο 38’.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντωνίου έριξε στο ματς τους Τσάβες, Μαρτσάκη, Αδαμάκη και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους με το ματς να γίνεται πιο ανοικτό. Ο Μπελά φρεσκάρισε μεσοεπιθετικά την Καλαμάτα με τους Ματέους και Γρίβα αντί των Παυλίδη, Φελίπε στο 63’, επιλογές που τον δικαίωσαν λίγα λεπτά μετά. Ο Γρίβας στο 68’ έκανε μπάσιμο και πλάσαρε λίγο άουτ ενώ στο 69’ ο Ματέους με εξαιρετικό δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Θεοδωράκη για το 3-1!

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε εκεί καθώς μάλιστα στην συνέχεια η Ρόδος δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά έμεινε με 10 καθώς τραυματίστηκε ο Παπάζογλου και ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές.

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Καραθανάσης, Βιτσεντζάτος (Ανατ. Αττικής)

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Παυλίδης (63’ Ματέους), Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος (76’ Τσαγκαλίδης), Μοζέρ, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος (90’ Σκεντεράϊ), Τάτος, Φελίπε (63’ Γρίβας), Λουκίνας (90’ Κόκκορης)

Ρόδος (Αντωνίου): Θεοδωράκης, Σουλάι (46’ Τσάβες), Σάντο, Καψάλης (46’ Αδαμάκης), Μακρυδημήτρης, Μπότος, Καραγεώργης, Χίσι (46’ Μαρτσάκης), Μάρκοβιτς, Δελαπόρτας, Παπάζογλου