Καλαμάτα – Ρόδος 1-2: Θέλει δουλειά και χρόνο (φωτο & βίντεο)

, Καλαμάτα – Ρόδος 1-2: Θέλει δουλειά και χρόνο (φωτο & βίντεο)

Παρουσιάζοντας δύο αγωνιστικά πρόσωπα η Καλαμάτα ηττήθηκε σε φιλικό προετοιμασίας 2-1 από τη Ρόδο στο γήπεδο των Γλυκών Νερών.

Η Μαύρη Θύελλα πλήρωσε ένα καταστροφικό πρώτο εικοσάλεπτο στο οποίο δέχτηκε δύο τέρματα από προσωπικά λάθη, αλλά στη συνέχεια του ημιχρόνου ανέβασε την απόδοση της, ισορρόπησε το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος με τις αλλαγές που έγιναν κυριάρχησε απόλυτα.

Έκανε τελικές προσπάθειες και μείωσε το σκορ με πέναλτι του Σουμπίνιο ενώ είχε τη δυνατότητα να φτάσει και στην ανατροπή βγάζοντας αντίδραση που τελικά είναι και το στοιχείο που κρατάει από το ματς.

Ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στο δεύτερο ημίχρονο τα νέα αποκτήματα της ομάδας ενώ ο Μάρκο Μαρκόφσκι παρακολούθησε το παιχνίδι από την κερκίδα.

Το ματς

Η Καλαμάτα παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1 με τον Αραμπατζή κάτω από τα γκολπόστ, Κωνσταντινόπουλο αριστερά, Μαβινγκά δεξιά, Γκαλίτσιο, Γκιοατά στο κέντρο της άμυνας, Νατσιόπουλο, Ζαχαρόπουλο στον άξονα, Κέρι δεξιά, Μπουσμπίμπα αριστερά και τον Σουμπίνιο πίσω απ’ τον Ηλιόπουλο.

Στο ξεκίνημα η Ρόδος αιφνιδίασε απόλυτα την Καλαμάτα και στα πρώτα 20 λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 0-2.

Στο 17ο λεπτό ο Γκίνης με κεφαλιά που έπιασε αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αραμπατζή για το 0-1 ενώ στο 20’ μετά από λάθος του Νατσιόπουλου ο Δελαπόρτας έκλεψε την μπάλα έκοψε όμορφα στον Αρναρέλλη ο οποίος έγραψε το 0-2.

Μετά το 20λεπτο η Καλαμάτα αφυπνίστηκε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Σουμπίνιο ανέβασε στροφές και πήρε πρωτοβουλίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι μελανόλευκοι έψαξαν διαδρόμους αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν τελική μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Διαφορετική εικόνα

Στην επανάληψη ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στην μάχη τους Παπαγεωργίου, Παπατόλιο, Χέμπερτ, Γουέσλι και η Καλαμάτα εδραίωσε την κυριαρχία της. Εδειξε από το ξεκίνημα τις διάθεσεις της καθώς στο 47ο λεπτό μετά από κάθετη του Χέμπερτ ο Κέρι απέφυγε τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Στο 51’ ο Σουμπίνιο χόρεψε την άμυνά της Ρόδου έβγαλε τον Γουέσλι σε θέση βολής αλλά ο βραζιλιάνος αστόχησε στο πλασέ.

Η μοναδική καλή στιγμή των πρασίνων στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 53’ όταν ο Μαρτσάκης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ταίρη αλλά ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας έπεσε σωστά και μπλόκαρε .

Η υπέροχη της Καλαμάτας καρποφόρησε τελικά στο 76’ όταν ο Κέρι ανατράπηκε από τον Καμπαγιέρο και ο διαιτητής Ανδριόπουλος έδειξε χωρίς δισταγμό το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σουμπίνιο μειώνοντας σε 2-1.

Η Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει και στο 87’ ο Τριανταφυλλάκης έπιασε ευθύβολο σουτ για να διώξει με γροθιές ο Αθανασόπουλος ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Παπατόλιος σούταρε άουτ.

Στο 90’ ο Αλεξόπουλος έβγαλε ωραία στον Γουέσλι ο οποίος τροφοδότησε με τη σειρά του το Τριανταφυλλάκη το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα.

Διαιτητές: Ανδριόπουλος (ΕΠΣΑ), Αλεξοπούλου- Καστρινάκης (ΕΠΣΑΝΑ)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Αραμπατζής (46’ Ταϊρης), Μαβινγκά, Γκιοατά, Γκαλίτσιος (46΄Παπαγεωργίου), Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος (75’ Αλεξόπουλος), Νατσιόπουλος (46΄Γουέσλι), Σουμπίνιο, Κέρι (76’ Τριανταφυλλάκης), Ηλιόπουλος (46’ Χέμπερτ), Μπουσμπίμπα.

ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Νικολόπουλος, Καψάλης, Καραγιώργης, Μουμίν, Γκίνης, Αρναρέλλης, Βουργουντζής, Δελαπόρτας, Μαρτσάκης (11άδα), Μακρυδημήτρης, Τσίπρας, Σουλάι, Παγώνης, Αθανασόπουλος, Καμπαγιέρο, Αρέτογλου, Παχλιβανόπουλος.