Καλαμάτα – ΠΑΟΚ 0-2: Έπεσε μαχόμενη η Μαύρη Θύελλα (pics & vid)

, Καλαμάτα – ΠΑΟΚ 0-2: Έπεσε μαχόμενη η Μαύρη Θύελλα (pics & vid)

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Καλαμάτα, επικρατώντας 2-0 χάρη στα γκολ των Νέλσον Ολιβέιρα στο 26′ και Μπράνον Τόμας στο 78ο λεπτό και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έχοντας εξ ορισμού δύσκολο έργο, η Καλαμάτα προσπάθησε να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορούσε απέναντι στον ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά ο «δικέφαλος» χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφερε και πήρε τη νίκη με και μαζί το προβάδισμα για τα προημιτελικά.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέναλτι του Ολιβέϊρα στο 26’ και σουτ του Μπράντον στο 78’, ο “δικέφαλος” που έπαιξε επίσημο ματς μετά από ένα μήνα πήρε μια επαγγελματική νίκη και πλέον στρέφει την προσοχή του στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος. Οι περίπου 3500 φίλοι των δυο ομάδων στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας, παρακολούθησαν μια αναμέτρηση με λίγες φάσεις και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

, Καλαμάτα – ΠΑΟΚ 0-2: Έπεσε μαχόμενη η Μαύρη Θύελλα (pics & vid), Καλαμάτα – ΠΑΟΚ 0-2: Έπεσε μαχόμενη η Μαύρη Θύελλα (pics & vid)

Με τον Φραγκίσκο Κεράνη στον πάγκο καθώς ο Νίκος Αναστόπουλου ήταν τιμωρημένος, η Καλαμάτα πήγε σε πλάνο με σφιχτή άμυνα. Κράτησε τον ΠΑΟΚ μακρυά από τα καρέ του Μέντες με τον δικέφαλο να έχει δυο σουτ στο 13ο λεπτό. Αρχικά ο Σάστρε έστειλε την μπάλα ψηλά και στην επόμενη φάση ο Μέντες μπλόκαρε την προσπάθεια του Νάρεϊ.

Η πρώτη τελική των γηπεδούχων ήρθε στο 23΄όταν ο Μαβινγκά έκλεψε από τον Μπίσεσβαρ, μπήκε και σούταρε με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει.

Στο 25’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε μαρκάρισμα του Μοζέρ στον Μπίσεσβαρ. Στην εκτέλεση οι μελανόλευκοι δεν κατάφεραν να διώξουν, ο Κωνσταντέλιας έγινε κάτοχος της μπάλας και ελίχθηκε με τον Ασίγκμπα να τον μαρκάρει και τον Σταύρο Τσιμεντερίδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ολιβέϊρα που νίκησε τον Μέντες κάνοντας το 0-1 στο 26’

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά η Καλαμάτα δημιούργησε την μεγαλύτερη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 42΄σε γρήγορη αντεπίθεση η μπάλα βγήκε δεξιά στον Αρναρέλλη ο οποίο την έκοψε στο δεύτερο δοκάρι με τον Μπακαγιόκο να κάνει το πλασέ και τον Κοτάρσκι να βγάζει εξ επαφής!

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα μπήκε πιο επιθετικά αλλά δεν κατάφερε να κάνει φάση πριν την είσοδο του Τάτου στο 68’. Η πρώτη τελική ήρθε δυο λεπτά με τον έμπειρο μέσο να εκτελεί κόρνερ από δεξιά και τον Λουπάνο να πιάνει κεφαλιά άουτ. Ο Λουτσέσκου βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αναπτυχθεί εξάντλησε και τις πέντε αλλαγές του μέχρι το 75ο λεπτό. Η είσοδος στο γήπεδο των Σβαμπ και Μουργκ αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς οι δύο Αυστριακοί έδωσαν (ξανά) ένταση στο παιγνίδι του ΠΑΟΚ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο δικέφαλος βρήκε δεύτερο γκολ από το… πουθενά στο 78’.

Ο Μουργκ βρήκε τον Μπράντον (που είχε περάσει πριν λίγο στο ματς), με τον Ισπανό να κάνει το ιδανικό τελείωμα, χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Μέντες.

Μετά το γκολ δεν συνέβη κάποια άλλη αξιοσημείωτη στιγμή στο παιχνίδι, πλην της εκτέλεσης φάουλ του Βασιλόγιαννη στο 90+6′, με το τελικό σκορ να είναι το 2-0.

Καλαμάτα (Φραγκίσκος Κεράνης): Μέντες, Μαβινγκά (86’ Άλβες), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος (87’ Μπενίτεθ), Καραγκούνης, Μοζέρ (69’ Τάτος), Ρόβας (86’ Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (73’ Βασιλόγιαννης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ (58’ Κουλιεράκης), Κάργας, Σάστρε (75’ Βιεϊρίνια), Φ. Σοάρες (65’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (65’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (75’ Τόμας)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

ΒΟΗΘΟΙ: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών)

* Στο ημίχρονο του αγώνα η Καλαμάτα βράβευσε τους παλαίμαχους Βασίλη Γεωργόπουλο, Αντώνη Μαυρέα, Βαγγέλη Καλογερόπουλο καθώς και την ΠΑΕ ΠΑΟΚ.