ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο)

, Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο)

Κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η Καλαμάτα στο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης και ενώπιον περίπου 800 φίλων της γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό Β με 2-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στη Super League 2.

Για τους μελανόλευκους ήταν η δεύτερη ήττα στη σεζόν -προηγήθηκε αυτή απο την ΑΕΚ Β στα Σπάτα- αφού σ’ ένα ακόμη παιχνίδι τους έλειψε η ουσία. Παρά την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να επιβληθούν των νεαρών πράσινων, οι οποίοι με τη σειρά τους πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο στη σεζόν μετά από δύο ήττες χωρίς μάλιστα να έχω σκοράρει μέχρι τώρα.

Η Καλαμάτα εγκλωβίστηκε σε ένα ανούσιο παιχνίδι κατοχής στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τους πράσινους να αντέχουν την πίεση που άσκησε και με έξυπνη τακτική να φτάνουν στην επιτυχία.

Το πλάνο του Γιάννη Βονόρτα βγήκε καθώς οι πράσινοι με αμυντική τακτική κατάφεραν και βρήκαν νωρίς ένα γκολ με έξοχη εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο 10ο λεπτό και στη συνέχεια οργανώθηκαν καλά στην άμυνά τους μην επιτρέποντας στους μελανόλευκους να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα απάντησε με τον ίδιο τρόπο καθώς βρήκε γκολ στο δεκάλεπτο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουκίνα αλλά η πράσινοι πiστοί στο πλάνο τους βρήκαν γκολ σε μία αντεπίθεση με τον Κούτσια που είχε μπει αλλαγή και δραπέτευσαν με το διπλό από το Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης.

, Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο) , Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο) , Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο)

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Ταΐρη κάτω από τα γκολπόστ, αριστερά τον Κωνσταντινόπουλο, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Παπατόλιο, Μπακαγιόκο, δεξιά τον Μαβινγκά, στον άξονα Παυλίδη, Ματέους, αριστερά τον Κόκκορη, δεξιά το Νάνι και τον Τάτο πίσω από τον φουνταριστό Λουκίνα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διάθεση της Καλαμάτας να πιέσει ψηλά και να προβληματίσει τους πράσινους οι οποίοι ξεκίνησαν με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και στόχο να χτυπήσουν στην κόντρα.

Η πρώτη τελική για τους μελανόλευκους ήρθε με σουτ άουτ του Μπακαγιόκο έπειτα από φάουλ του Παυλίδη ενώ στο 8ο λεπτό ο Λουκίνας έκανε με έκταση του σώματός του την προβολή έπειτα από σουτ του Τάτου αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

, Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο) , Καλαμάτα- Παναθηναϊκός Β 1-2: Κατώτερη των προσδοκιών… (φωτο)

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναθηναϊκός Β ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 10ο λεπτό ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ταΐρη ο οποίος την βρήκε αλλά δεν μπόρεσε να την διώξει για α γίνει το 0-1.

Ανορθόδοξα στην επίθεση

Η Καλαμάτα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο επόμενο λεπτό ο Τάτος έπιασε ωραία το σουτ αλλά ο Ξενόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ

Το γρήγορο γκολ “βραχυκύκλωσετους μελανόλευκους οι οποίοι έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις ενώ δεν μπορούσαν να απειλήσουν με ορθολογικό τρόπο στην επίθεση.

Από την άλλη οι πράσινοι πήραν αυτοπεποίθηση και συνεχίζοντας στο πλάνο τους με διπλή ζώνη αμυνας έβγαιναν στην κόντρα κυρίως με προσπάθειες του Βαγιαννίδη από την δεξιά πλευρά.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι μελανόλευκοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν πέρα από ένα σουτ του Νάνι στο ημίωρο που δεν προβλημάτισε όμως τον Ξενόπουλο.

Ισοφάριση με το ξεκίνημα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Μαύρη Θύελλα καθώς βρήκε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης στο 55ο λεπτό, αφού προηγουμένως όμως είχε καρδιοχτυπήσει σε μεγάλη ευκαιρία χαμένη από τον Γιάννη Σαρδέλη, ο οποίος βρέθηκε απο ευνοϊκή θέση στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 55′ ο Μαρτίνης γκρέμισε μέσα στην περιοχή τον Κόκκορη με τον διαιτητή Βασίλη Φίτσα να σφυρίζει χωρίς δισταγμό το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάννης Λουκίνας και με το πρώτο μελανόλευκο τέρμα στη σεζόν έγραψε το 1-1.

Το γκολ έδωσε ενέργεια στη Μαύρη Θύελλα και στο 61′ ο Τάτος άλλαξε ωραία την μπάλα στην αντεπίθεση με τον Κόκκορη ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο έμπειρος μέσος της Καλαμάτας έπιασε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Στη συνέχεια ο Νίκος Αναστόπουλος φρεσκάρισε την ενδεκάδα προχωρώντας σε τριπλή αλλαγή. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Μαρκόφσκι, Αναστασόπουλος και Φελίπε στη θέση των Ματέους, Νάνι και Λουκίνα. Η Καλαμάτα κράτησε τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει και δεύτερο γκολ στο σε μία αντεπίθεση στο 82ο λεπτό.

Ο Σέχου έκανε την μπαλιά από τα δεξιά και ο Κούτσιας στην καρδιά της μελανόλευκης άμυνας πλάσαρε για το 1-2.

Στα τελευταία λεπτά η Καλαμάτα ανέβηκε μαζικά στην επίθεση και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών είχε δύο σουτ με τον Τάτο. Το πρώτο μπλόκαρε ο Ξενόπουλος ενώ το δεύτερο πέρασε άουτ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων φώναξε για μαρκάρισμα πάνω στον Μπακαγιόκο εντός περιοχής με τον διαιτητή να δείχνει πως δεν υπάρχει παράβαση. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους πράσινους να πανηγυρίζουν την ιστορική πρώτη νίκη στην κατηγορία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλειος Φίτσας (Πρέβεζας), με βοηθούς τους Νικόλαο Τριαντάφυλλο (Κορινθίας) και Αντώνη Καλλή (Ανατολικής Αττικής).

Καλαμάτα: Ταΐρης, Μαβινγκά (44′ λ.τρ Μοζέρ), Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης, Ματέους (67′ Φελίπε), Τάτος, Κόκκορης (76′ Τσαγκαλίδης), Λουκίνας (67′ Μαρκόφσκι), Νάνι (67′ Aναστασόπουλος).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Θεοχάρης, Σέχου (86′ Τσιριγώτης), Αθανασακόπουλος (86′ Καρβούνης), Αντωνίου, Σαρδέλης (71′ Κρυπαράκος), Ρόμπι (71′ Κούτσιας), Μαραθωνίτης, Μαρτίνης (90+ Ματσαδές), Ηλιάδης.