Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 4-0: Ξέσπασε με τεσσάρα! (pics)

, Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 4-0: Ξέσπασε με τεσσάρα! (pics)

Η Μαύρη Θύελλα “καθάρισε” το ματς σε ένα δεκάλεπτο, όταν βρήκε τρείς φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα με τους Φελίπε (20’), πέναλτι του Τάτου (25’) που κέρδισε ο Γρίβας και γκολ του πρώην επιθετικού του ΟΦΗ στο 29’. Στο 2ο ημίχρονο πέρασε στο ματς και ανέλαβε δράση ο Γιάννης Λουκίνας ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 50’ ενώ είχε και δυο δοκάρια στο 52’ και το 89’

Δείχνοντας την αποτελεσματικότητα που της έλλειψε στην Ζάκυνθο, η Καλαμάτα επιβλήθηκε με 4-0 του ΟΦ Ιεράπετρας για την 27η αγωνιστική στο Νότιο όμιλο της Super league 2, επιστρέφοντας με εντυπωσιακό τρόπο στις επιτυχίες μετά από δυο ισοπαλίες με Χανιά και Ζάκυνθο.

Η Μαύρη Θύελλα “καθάρισε” το ματς σε ένα δεκάλεπτο, απο το 20 μέχρι το 29΄όταν βρήκε τρείς φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα με τους Φελίπε, πέναλτι του Τάτου που κέρδισε ο Γρίβας και γκολ του πρώην επιθετικού του ΟΦΗ που επέστρεψε ορεξάτος από την Εθνική Ελπίδων. Στην φάση του πέναλτι μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με κόκκινη του Κοντοέ.

Στο 2ο ημίχρονο πέρασε στο ματς και ανέλαβε δράση ο Γιάννης Λουκίνας ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 50’ ενώ είχε και δυο δοκάρια στο 52’ και το 89’.

Ενδεκάδα με 4 αλλαγές

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε 11άδα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στη Ζάκυνθο με κυριότερη του Λουκίνα που έμεινε εκτός. Επέστρεψε στο αρχικό σχήμα μετά από τρείς αγώνες ο Ανδρέας Τάτος και οι Τσελεπίδης, Ματέους, Γρίβας αντί των Ανασταστασόπουλου, Τσαγκαλίδη, Μπόρχες.

Το ματς

Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 6’ από τον δραστήριο Γρίβα, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Το πρώτο 15λεπτο κύλησε χωρίς άλλη φάση με την Καλαμάτα να έχει μεν την κατοχή και κυκλοφορία τη μπάλας αλλά να μην μπορεί να απειλήσει και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους διαδρόμους προς την περιοχή τους.

Η Μαύρη Θύελλα βρήκε τελικά τη λύση από στημένη φάση. Ο Τάτος εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυντικοί απέτυχαν αν απομακρύνουν και ο Φελίπε από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 στο 20’.

Πριν καλά -καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο κόσμος της Μαύρης Θύελλας πετάχτηκε και πάλι από την θέση του, όταν ο Γρίβας πλαγιοκόπησε την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Κοντοές τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Χρήστο Βεργέτη να υποδεικνύει το πέναλτι και να αποβάλλει με κόκκινη τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάτος νικώντας τον Μανουσάκη για το 2-0 στο 25’.

Η Καλαμάτα απελευθερωμένη πλέον συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και πριν συμπληρωθεί το ημίωρο βρήκε και τρίτο γκολ. Μετά απο διαδοχικά σουτ των Παυλίδη, Φελίπε, η μπάλα έφτασε στον Γρίβα που από κοντά πλάσαρε για το 3-0 στο 29’.

Με αριθμητικό μειονέκτημα πλέον η Ιεράπετρα ήταν δύσκολο να αντιδράσει και να ανατρέψει την σε βάρος της κατάσταση. Προσπάθησε να βγεί στην επίθεση και είχε την καλύτερη στιγμή της στο 37’ με τον Αντερέγκεν να κάνει το πλασέ και τον Λουπάνο να διώχνει στην γραμμή.

Ανέλαβε ο Λουκι-γκολ

Η Καλαμάτα ξεκίνησε το β΄ μέρος με τον Γιάννη Λουκίνα να παίρνει την θέση του Φελίπε και δεν χρειάστηκε παρά πέντε λεπτά για να γράψει το όνομά του στην λίστα των σκόρερ. Ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε την σέντρα και ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας έκανε με κεφαλιά το 4-0 στο 50’.

Μετά από δύο λεπτά μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ένα σουτκεραυνός που εξαπέλυσε στο 52’ βρήκε το δοκάρι του Μανουσάκη.

Στο ματς πέρασαν στην συνέχεια οι Σίντεϊ, Αναστασόπουλος και λίγο αργότερα την πρώτη του συμμετοχή έκανε ο Μπούνας που μπήκε μαζί με τον Καρούτη με το ματς να πηγαίνει στη λήξη του με τον Μανουσάκη να έχει δυο μεγάλες επεμβάσεις σε σουτ των Παυλίδη (78’) και Λουκίνα (83’) που είχε δεύτερο δοκάρι στο 89’!

Διαιτητής: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Βεργέτης Δημ. (Αργολίδας) – Κύριος (Αρκαδίας)

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος (55’ Σίντεϊ), Τσελεπίδης, Μαβινγκά (67’ Μπούνας), Παπατόλιος, Ματέους, Τάτος (55’ Αναστασόπουλος), Παυλίδης (73’ Καρούτης), Φελίπε (46’ Λουκίνας), Γρίβας

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Μανουσάκης, Ζήσης (28’ Βιβάνκο), Κοντοές, Καλλιτσουνάκης, Ντι Λορέντσο, Λεμονής, Αντερέγκεν (60’ Κατάλντι), Κάρδαρης, Βουό (60’ Χιμενεθ), Μούλερ, Μπενίτεζ (60’ Ψάνης)