Καλαμάτα- Νίκη Βόλου 0-2: Νέο χαστούκι στην Παραλία

, Καλαμάτα- Νίκη Βόλου 0-2: Νέο χαστούκι στην Παραλία

Νέα οδυνηρή ήττα και ένας ακόμη χαμένος “τελικός” παραμονής για την Μαύρη Θύελλα.

Η Νίκη Βόλου ήταν ο νέος θύτης της Καλαμάτας με 2-0 στην Παραλία υποχρεώνοντας τους μελανόλευκους στη 10η ήττα τους στην κατηγορία, σκορπίζοντας οργή και απογοήτευση στον κόσμο που ήταν λιγότερος από κάθε φορά και δεν ξεπέρασε τα 500 άτομα στο Δημοτικό στάδιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στάϊκου Βεργέτη ήταν ο αργεντίνος Αντόνιο Ροχάνο ο οποίος πέτυχαν και τα δυο γκολ στο 58’ και στο 84’ με πεναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Η Καλαμάτα σ’ ένα ακόμη παιχνίδι παρουσίασε πρόβλημα στην δημιουργία και την παραγωγή φάσεων. Σε ματς-τελικό παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν είχε ούτε μια καθαρή ευκαιρία!

Οι Βολιώτες ήρθαν στην Καλαμάτα αήττητοι στα τρία τελευταία ματς, χωρίς μάλιστα να έχουν δεχτεί γκολ και με εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία με την Μαύρη Θύελλα καθώς με τον Στάϊκο Βεργέτη είχαν μια μόλις ήττα στα 9 τελευταία παιχνίδια. Επιβεβαίωσαν την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται και έφτασαν σε μια άνετη νίκη που τους ανεβάσει βαθμολογικά.

Το ματς

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Βασίλης Βούζας ξεκίνησε τον Μανώλη Στεφανάκο κάτω απ τα γκολπόστ, τους Τριποτσέρη, Χριστοφιλέα στο κέντρο της άμυνας, τον Τόλι στο δεξί άκρο και τον Κωνσταντινόπουλο στο αριστερό. Ζαχαρόπουλος και Πέεφ ήταν τα δύο χαφ, Μπουσμπίμπα και Στεργίδης στα άκρα ο Νατσιόπουλος πίσω από τον Ηλιόπουλο που ξεκίνησε στην κορυφή.

Η Νίκη Βόλου έδειξε διάθεση να πάει σε παιχνίδι από τις πτέρυγες με τους γρήγορους Κρούθ και Γκαρσία αλλά ο Στάϊκος Βεργέτης υποχρεώθηκε νωρίς να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του καθώς ο ο δεύτερος αποχώρησε από το ματς με τράβηγμα μόλις στο 15’ με τον Μπαταλίνι να παίρνει την θέση του.

Η Καλαμάτα είχε των πρώτη τελική στο ματς με αδύναμη κεφαλιά του Χριστοφιλέα στο 4’, με τους φιλοξενούμενου να “πατούν” καλύτερα στο γήπεδο. Τα πολλά φάουλ και οι διακοπές δεν επέτρεψαν στις δυο ομάδες να αποκτήσουν ρυθμό με τις τελικές προσπάθειες να είναι ελάχιστες.

Οι Βολιώτες απείλησαν με δυο σουτ των Καμπαγέρο (21΄) και Ροχάνο (34’) ενώ η Καλαμάτα είχε την καλύτερη στιγμή της στο 39’ σε φάση διαρκείας στην περιοχή που κατέληξε σε κεφαλιά του Στεργίδη στην αγκαλιά του Αποστολίδη.

Αλλαγές χωρίς αποτέλεσμα

Οι δυο ομάδες μπήκαν περισσότερο ορεξάτε στο β’ μέρος με τον Βασίλη Βούζα να κάνει την πρώτη του κίνηση ρίχνοντας στην μάχη τον Ιντρίσι, σκόρερ στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό μεσοβδόμαδα.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο 58’ με τον Ροχάνο με πλασέ απο κοντά να κάνει το 0-1 και ενώ νωρίτερα στην φάση οι Βολιώτες είχαν δοκάρι με τον Κρούθ!

Μετά το γκολ ο Βούζας έριξε στην μάχη τον Αλεξόπουλο στην θέση του Στεργίδη με τον Ηλιόπουλο να μετακινείται στην δεξιά πλευρά.

Με το σκορ υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στην Καλαμάτα που άρχισε μετά το 70΄να πιέζει και ενώ στο ματς πέρασε και ο Οσμάναγκιτς.

Η Νίκη έπαιξε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και σε μια απ΄ αυτές ο Ροχάνο έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή και δέχτηκε το μαρκάρισμα των Τριποτσέρη, Χριστοφιλέας με τον διαιτητή Μαχαίρα να δίνει πέναλτι και κάρτα στον πρώτο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ροχάνο νικώντας για δεύτερη φορά τον Στεφανάκο για το 0-2.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Κόρνερ Τριποτσέρη, κεφαλιά του Χριστοφιλέα έδιωξαν οι αμυντικοί

6’ Ο Κρούθ κέρδισε τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή αλλά ο Γκαρσία έπιασε αέρα

10’ Κόρνερ για την Καλαμάτα, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Αποστολίδης

15′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο Μπαταλίνι στην θέση του Γκαρσία

21’ Σουτ του Καμπαγέρο στην αγκαλιά του Στεφανάκου

34’ Ο Ροχάνο ελίχθηκε παράλληλα με την περιοχή και σούταρε με τον Στεφανάκο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα στην δεξιά του γωνία

39’ Σέντρα του Νατσιόπουλου από αριστερά, κεφάλια του Στεργίδη στην αγκαλιά του Αποστολίδη

51’ Σουτ του Στεργίδη έξω από την περιοχή έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε ο Αποστολίδης

58’ 0-1 η Νίκη Βόλου. Ο Ροχάνο με πλασέ από κοντά ανοίγει το σκορ και ενώ νωρίτερα στην φάση οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κρούθ!

82′ Πέναλτι για τη Νικη Βόλου. Ο Ροχάνο ελίχθηκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση στον Τριποτσέρη Ροχάνο και 0-2

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών). Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Σταυρόγλου (Αθηνών)

Καλαμάτα (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος (54’ Ιντρίσι), Πέεφ (71’ Οσμάναγκιτς), Μπουσμπίμπα, Στεργίδης (64’ Αλεξόπουλος), Νατσιόπουλος, Ηλιόπουλος

Νίκη Βόλου (Στάϊκος Βεργέτης): Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Κάρδαρης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Καμπαγέρο, Ντομίνγκεθ (88’ Κυριακίδης), Γκαρσία (15’ λ.τρ. Μπαταλίνι), Κρούθ (66’ Βοσνιάδης), Ροχάνο

, Καλαμάτα- Νίκη Βόλου 0-2: Νέο χαστούκι στην Παραλία , Καλαμάτα- Νίκη Βόλου 0-2: Νέο χαστούκι στην Παραλία , Καλαμάτα- Νίκη Βόλου 0-2: Νέο χαστούκι στην Παραλία