ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Καλαμάτα-Κηφισιά 1-2: «Απόδραση» από την Παραλία με διπλό τίτλου

, Καλαμάτα-Κηφισιά 1-2: «Απόδραση» από την Παραλία με διπλό τίτλου

Με το αριστερό ξεκίνησε η Καλαμάτα στην επανεκκίνηση της Super League 2 και το ντεμπούτο του Ίλτσο Γκεοργκιόσκι στον μελανόλευκο πάγκο καθώς η Κηφισιά νίκησε 2-1 στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας και συνεχίζει την πορεία της για τον τίτλο.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων πέτυχε την 11η νίκη της σε 12 ματς χάρη σε γκολ,των Τετέϊ στο 27’ και πέναλτι του Κουϊτουρίδη που είδε ο διαιτητής Βλάχος στο 49′ ενώ η Καλαμάτα είχε προσωρινά ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, επίσης με πέναλτι του Πασά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κηφισιά αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παπασάββα, αλλά η Καλαμάτα δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά το ματς και απείλησε στο 4’. O Τετέι έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, με τον Προβυδάκη να κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Ταΐρη να διώχνει με τα πόδια. Λίγο μετά ο Τετέϊ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού όμως προηγούμενα είχε υποδειχτεί σωστά φάουλ πάνω στον Ταΐρη ενώ οι δυο τους ήταν πρωταγωνιστές και στο 12’ όταν ο επιθετικός των φιλοξενούμενων έπιασε την κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Μαύρης Θύελλας να μην έχει πρόβλημα.

H Κηφισιά μπήκε μπροστά στο σκορ όταν ο Να πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα από τον Παπατόλιο που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, έβγαλε κάθετα στον Τετέϊ που με σουτ νίκησε τον Ταΐρη για το 0-1.

H Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει και λίγο πριν την συμπλήρωση των πρώτων 45’ είχε δυο τελικές. Στο 43΄σουτ του Καραγκούνη μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος ενώ δυο λεπτά μετά ψηλοκρεμαστή κεφαλιά Αρναρέλλη, κατέληξε στην αγκαλιά του του τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Η Μαύρη Θύελλα βρήκε τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πασά. Η παράβαση υποδείχτηκε από τον διαιτητή Βλάχο σε χέρι του Να από σέντρα του Βασιλόγιαννη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο, με γκολ από πέναλτι δηλαδή, αλλά αυτή την φορά από πλευράς Κηφισιάς. Ο Βλάχος υπέδειξε παράβαση σε πτώση του Τετέϊ σε φάση που ο Ταϊρης επιχειρεί έξοδο αλλά μαζεύει τα πόδια του και ο Κουϊρουκίδης ευστόχησε για το 1-2 στο 51’.

Ο Ίλτσο Γκεοργκιόσκι προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 55′ με τους Ρόβα, Τάτο αντί Αρναρέλλη, Ματέους και την Καλαμάτα να παίρνει τον έλεγχο αφού η Κηφισιά επέλεξε να περιμένει. Στο 81’ η ομάδα των Βορείων προαστίων έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Παπασάββας πήρε με τα δύο πόδια στον Παπατόλιο και ο Βλάχος σωστά έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά η Καλαμάτα δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 2-1 και την Κηφισιά να είναι η νικήτρια αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +5.

Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής), βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Διαμάντης (Λέσβου)

Καλαμάτα (Γκεργκιόσκι): Ταΐρης, Μόζερ (88′ Λούκαζικ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (55′ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Πασάς (88′ Τριανταφυλλάκης).

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65′ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69′ Ταλάλ), Να’α, Κουϊρουκίδης (65′ Αντερέγκεν), Τετέι (85′ Νοικοκυράκης).