, Καλαμάτα- Καλλιθέα 1-0: Νίκη τίτλου με Μπακαγιόκο στο 94′ υπό το βλέμμα Πρασσά! (φωτο)

Με γκολ του Μπακαγιόκο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Καλαμάτα κατέβαλε την αντίσταση της Καλλιθέας με 1-0 στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας και αγκάλιασε τον τίτλο στο Νότιο όμιλο της Football League!

Η Μαύρη Θύελλα υπό το βλέμμα του ιδιοκτήτη της Γιώργου Πρασσά, ο οποίος αφίχθη τις προηγούμενες ώρες από τις ΗΠΑ, έφτασε στη μεγάλη επιτυχία επί της αθηναϊκής ομάδας και ξέφυγε με 5 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα καθώς την ίδια ώρα η Ρόδος έχανε στο δωδεκανησιακό ντέρμπι από τον Ιαλυσό με 2-1. Πλέον η Μαύρη Θύελλα χρειάζεται ένα βαθμό στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Οι μελανόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής και αν παρουσιάζονταν περισσότερο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι.

Είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έπαιξαν με αυτοπεποίθηση και σιγουριά και κυνήγησαν το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος με τη δικαίωση να έρχεται στο 94‘ με κεφαλιά του Τζούνιορ Μπακαγιόκο.

Η ενδεκάδα

Ο Νίκος Αναστόπουλος επέστρεψε σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Τσελεπίδη να επιστρέφει μετά την τιμωρία του στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Μπακαγιόκο ενώ στα δεξιά προτιμήθηκε ο Παναγιώτου.

Ο Ταΐρης σε ένα ακόμη ματς κάτω απ’ τα γκολπόστ, ο Κωνσταντινόπουλος αριστερά στην άμυνα, στον άξονα οι Αναστασόπουλος, Παυλίδης, στις πτέρυγες οι Ηλιόπουλος, Μπουσμπίμπα και ο Σουμπίνιο πίσω από τον Μαρκόφσκι.

Το ματς

Η Καλαμάτα ξεκίνησε με πίεση το ματς και στο 12’ ο Μαρκόφσκι σούταρε άουτ από προσπάθεια του Μπουσμπίμπα. Στο 22′ οι μελανόλευκοι φώναξαν για μαρκάρισμα στον Ηλιόπουλο απο τον Μουσταφίδη εντός περιοχής, με τον Τσιάρα να δείχνει “παίζεται” ενώ η πίεση συνεχίστηκε και στο 26’ σουτ του Σουμπίνιο η μπάλα κόντραρε στον Μουσταφίδη και απομακρύνθηκε.

Η μεγαλύτερη φάση για την Μαύρη Θύελλα ήρθε στο 28’ με τον Μπουσπίμπα να “σπάει” την μπάλα στον Σουμπίνιο και ο τελευταίος να κάνει με τη μια το πλασέ στέλνοντας την μπάλα εκατοστά απ το αριστερό δοκάρι του Κουρεπίνη.

Γρήγορες αλλαγές

Το ίδιο διάστημα η Καλλιθέα ψαχνόταν στο γήπεδο με τον Γιάννη Τάτση να προχωρά σε διπλή αλλαγή μόλις στο 38’ με τον Βασιλειάδη και τον Καββαδία να περνούν στο γήπεδο αντί των Στούπη, Χοτζάλι.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για να έχουν την πρώτη τους καλή στιγμή στο μας με σουτ άουτ του Παντελίδη.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του β’ μέρους με την Καλαμάτα να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 51’ με σουτ άουτ του Παναγιώτου.

Στο 59’ η Καλαμάτα είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά ο Ηλιόπουλος από τον άξονα έπιασε ευθύβολο σουτ με τον Κουρεπίνη να διώχνει την μπάλα, η οποία έφτασε στον Σουμπίνιο που σούταρε εκ νέου και ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας απέκρουσε και πάλι σε κόρνερ κρατώντας το “μηδέν”.

Ο Γιάννης Τάτσης προχώρησε σε νέα διπλή αλλαγή στο 60’ με τους Ενγκουέμ, Ρώπα αντί των Καλύβα, Παπαγγελή ενώ λίγο μετά τις πρώτες του κινήσεις έκανε και ο Νίκος Αναστόπουλος με τους Φελίπε και Κέρι αντί των Ηλιόπουλου, Σουμπίνιο.

Στο 69’ ο Μαρκόφσκι έκανε γυριστό σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Μουσταφίδη κάτι που βοήθησε τον Κουρεπίνη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ενώ στο 72’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν ο Ταΐρης δεν εκτίμησε καλά την πορεία της μπάλας αλλά ο Παυλίδης πάνω στη γραμμή έδιωξε το πλασέ του Μουσταφίδη.

Στο 78’ πέρασε στο ματς ο Αλεξόπουλος και λίγο αργότερα ο Νατσιόπουλος αλλά η Καλαμάτα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάση μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κέρι από αριστερά έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο προωθημένος Μπακαγιόκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λυτρώνοντας τους μελανόλευκους! Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν μια ακόμη στο επόμενο λεπτό με τον Κουρεπίνη να απκρούει εξ επαφής πλασέ του Κέρι.

Καλαμάτα-Καλλιθέα 1-0

Γκολ: 90+4’ Μπακαγιόκο

Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας

Βοηθοί: Βεργέτης Δημήτριος, Τριαντάφυλλος Νικόλαος

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Παναγιώτου, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παυλίδης (83’ Νατσιόπουλος), Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος (67’ Κέρι), Σουμπίνιο (67’ Φελίπε), Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα (78’ Αλεξόπουλος)

Καλλιθέα (Τάτσης): Κουρεπίνης, Καραγιάννης, Καλύβας (60’ Ενγκουέμ), Μουσταφίδης, Κρητικός, Καντέ, Χοτζάλι (38’ Καββαδίας), Σταύρου (88’ Φέκας), Παπαγγελής (60’ Ρώπας), Παντελίδης, Στούπης (38’ Βασιλειάδης)