Καλαμάτα Κ19- Αστέρας Βλαχ. Κ19 4-2: Εκρηκτικοί μελανόλευκοι (φωτο)

, Καλαμάτα Κ19- Αστέρας Βλαχ. Κ19 4-2: Εκρηκτικοί μελανόλευκοι (φωτο)

Παίζοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, η K19 της Καλαμάτας επιβλήθηκε 4-2 της αντίστοιχης ομάδας του Αστέρα Βλαχιώτη σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο γήπεδο Ασπροχώματος.

Οι νεαροί του Φραγκίσκου Κεράνη ήταν κατά διαστήματα καθηλωτικοί με το παιχνίδι τους δείχνοντας πώς δεν τους λείπει ούτε το ταλέντο ούτε οι ικανότητες και έχουν όλα τα φόντα να πραγματοποιήσουν μια πολύ καλή παρουσία στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Παίζοντας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα ορθολογικό ποδόσφαιρο, κυριάρχησαν απόλυτα στο παιχνίδι και παρότι δέχτηκαν δύο γκολ από προσωπικά κυρίως λάθη στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισαν τους Λάκωνες στα καρέ τους και έφτασαν στη νίκη έχοντας κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους μελανόλευκους καθώς στην πρώτη επίθεση κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μούζος για το 1-0. Η Καλαμάτα πήρε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και απείλησε στο 10ο λεπτό όταν ο Μούζος άλλαξε ωραία με τον Δρούγα αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 12ο λεπτό με σουτ του Χελιώτη ο οποίος είχε και δοκάρι στο 20ο λεπτό όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε με λόμπα τον Τσιφτσή που επιχειρούσε έξοδο. Οι φιλοξενούμενοι μετά το 15’ ανέβασαν στροφές και κέρδισαν πέναλτι στο 21ο λεπτό σε ανατροπή του Σταθάκη, με τον Χελιώτη να εκτελεί εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η απάντηση της Καλαμάτας ήταν άμεση και στο 24’ μετά από φάουλ του Δικαιουλάκου ο Μουζάκης με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας νίκησε τον Λάτση σημειώνοντας το 2-1. Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες 2-2 στην ανάπαυλα καθώς στο 42ο λεπτό ο Σταθάκης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε σε πλάτη αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιφτσή που δεν είχε πολλά περιθώρια αντίδρασης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μελανόλευκοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και δεν το σήκωσαν παρά μόνο στο τελευταίο σφύριγμα. Με πίεση ψηλά, τρέξιμο και επιθέσεις… κατά κύματα έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον Αστέρα Βλαχιώτη σημειώνοντας δύο ακόμη γκολ ενώ είχαν τις φάσεις και για περισσότερα.

Στο 50ο λεπτό ο Δικαιουλάκος έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της περιοχής αποφεύγοντας τους αμυντικούς αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Λάτση. Στο 66’ ο Γκότσης έκανε ωραία προσπάθεια και ανατράπηκε στην περιοχή με τον Μούζο να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 3-2 ενώ το σκορ έκλεισε στο 73ο λεπτό ο Μωραγιάννης ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε για το 4-2.

Καλαμάτα (Φραγκίσκος Κεράνης): Τσιφτσής, Ρούπας, Σάλα, Γουρνάς, Γιαννόπουλος, Σερπάνος, Δρούγας, Σαούτης, Μουζάκης, Δικαιουλάκος, Μούζος (11άδα), Μεμά, Μητρόπουλος, Μωραγιάννης, Κουρετζής, Θεοφιλόπουλος, Παπαδόπουλος, Γκότσης.

Αστέρας Βλαχιώτη (Νίκος Χελιώτης): Λάτσης, Τσουμάκος, Αραπογιάννης, Κόκκινος, Κακούρος, Τσιάλτας, Κουτσοβασίλης, Καλαμπόκης, Σταθάκης, Χελιώτης, Λεοντοκιαννάκης (11άδα), Ζαΐμης, Πουλιάσης, Δασκαλάκης, Ρανανλάρι, Μουγιολνάρι.

Φωτορεπορτάζ: Καλαμάτα Κ19- Αστέρας Βλαχ. Κ19