Καλαμάτα – Ιωνικός 1-0: Τρίτωσε το καλό με Στεργίδη (φωτο)

, Καλαμάτα – Ιωνικός 1-0: Τρίτωσε το καλό με Στεργίδη (φωτο)

Σε μια νίκη απ’ αυτές που χαρακτηρίζονται “επαγγελματικές” έφτασε η Καλαμάτα απέναντι στον Ιωνικό για την 4η αγωνιστική της Football League και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μπροστά σε 2000 φίλους της, στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας, η Μαύρη Θύελλα υπέταξε τους αξιόμαχους Νικαιώτες με τέρμα του Στεργίδη και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής στην Λάρισα.

Η Καλαμάτα έφτασε τους 10 βαθμούς, είναι μόνη στο… ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει τα αποτελέσματα της Κυριακής (20/10) για να δει αν θα αποκτήσει και πάλι την παρέα των Βέροιας, ΟΦ Ιεράπετρας.

Ο Βασίλης Βούζας επέλεξε για πρώτη φορά φέτος τον Τζόρτζε Ράκιτς για την κορυφή της επίθεσης. Κάτω απο τα γκολπόστ κάθισε ο Στεφανάκος, τετράδα στην άμυνα οι Τσουβαλτσίδης, Μάκος, Ιντζίδης, Γαλούπης, στον άξονα οι Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, δεξιά ο Στεργίδης, αριστερά ο Βουκμίροβιτς και ο Οσμάναγκιτς πίσω απο τον Ράκιτς.

Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου η Μαύρη Θύελλα θυμήθηκε τον κακό της εαυτό με τον Ιάλυσο με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να αναλάβει πρωτοβουλίες χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Στεφανάκου.

Η Καλαμάτα άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο μετά το δεκάλεπτο προσπαθώντας να εκδηλώσει επιθέσεις κυρίως από τις πτέρυγες. Είχε όμως πρόβλημα στην στην τελική πάσα με αποτέλεσμα ο Ράκιτς να να μην τροφοδοτηθεί καθόλου ενώ και τα στημένα ήταν άσχημα εκτελεσμένα.

Στο ίδιο διάστημα ο Ιωνικός έπαιζε πολύ με τον Κρητικό στην κορυφή της επίθεσης ενώ πολλές προσπάθειες πήρε ο ταχύτατος Ντράγκας από την δεξιά πλευρά.

Μετά το ημίωρο η Καλαμάτα ανέλαβε πλήρως την κυριαρχία στο παιχνίδι και έφτασε στην πρώτη της μεγάλη στιγμή στο 38ο λεπτό σε διπλή φάση με Ράκιτς και Μπάμπη.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Ντάγκρας σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Στεφανάκος απέκρουσε.

Με καλή στιγμή για τον Ιωνικό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49′ ο Στεφανάκος εξουδετέρωσε το πλασέ του Κρητικού.

Η Καλαμάτα ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα σε μια φάση στο 57ο λεπτό, που δεν “μύριζε” γκολ. Ο Ιντζιδης έψαξε τον Στεργίδη, οι Γκούφας και Κουρεπίνης έκαναν λάθος, η μπάλα πέρασε και ο εξτρέμ της Καλαμάτας σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Στο 63′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά ο πολύ καλός Στεφανάκος είπε όχι σε πρώτο χρόνο σε κεφαλιά του Καλλέργη και στην συνέχεια μπλόκαρε το πλασέ του Κρητικού.

Ο σκόρερ Στεργίδης ήταν δικαιωματικά ο MVP για την Μαύρη Θύελλα με τον Στεφανάκο να τον ακολουθεί σε απόδοση ενώ ξεχώρισαν επίσης ο Βουκμίροβιτς με τον Μάκο που στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε αμυντικό χαφ.

Απο τον Ιωνικό πολύ καλή παρουσία είχε ο Κρητικός με τον Ντάγκρα και ο Γκοτσούλιας στην μεσαία γραμμή.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (78′ λ.τρ. Τσιβελεκίδης), Μάκος, Ιντζίδης, Γαλούπης, Μπάμπης (66′ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Βουκμίροβιτς, Οσμάναγκιτς, Ράκιτς (81′ λ.τρ. Αλεξόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Παπατζίκος (45′ λ.τρ. Μακρίδης), Ιωάννου, Γκούφας, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Καλλέργης, Φουρλάνος, Ντάγκρας (70′ Καλογέρης), Κρητικός.