, Καλαμάτα – Ιεράπετρα 3-0: Τρίποντο στην Παραλία μετά από δύο μήνες με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (pics)

Με επίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα επιβλήθηκε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας και μετά από δύο μήνες επέστρεψε στις εντός έδρας επιτυχίες, σε παιχνίδι για την 28η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της super league 2.

Οι μελανόλευκοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο 45λεπτο καθώς εκτός από τα τρία γκολ που σημείωσαν είχαν ακόμα δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι, απέναντι στην Κρητική ομάδα η οποία κατέβηκε στο παιχνίδι με αρκετά προβλήματα και με μόλις 15 παίκτες στην αποστολή. Με αυτή τους τη νίκη  οι μελανόλευκοι έφτασαν τους 46 βαθμούς και προωθήθηκαν στην 4η θέση καθώς την ίδια ώρα τα Χανιά έμειναν στο 1-1 με την ΑΕΚ Β.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν έφτασαν σε τελικές και δεν απείλησαν πέρα από μία φάση στο 20ο λεπτό όταν ο Βασιλόγιαννης γύρισε στον Αρναρέλλη που σούταρε άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

, Καλαμάτα – Ιεράπετρα 3-0: Τρίποντο στην Παραλία μετά από δύο μήνες με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (pics) , Καλαμάτα – Ιεράπετρα 3-0: Τρίποντο στην Παραλία μετά από δύο μήνες με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (pics) , Καλαμάτα – Ιεράπετρα 3-0: Τρίποντο στην Παραλία μετά από δύο μήνες με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (pics)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μελανόλευκοι ανέβασαν την πίεσή τους έκλεισαν στο μισό γήπεδο τον ΟΦΙ. Στο 63ο λεπτό ο Ρόβας είχε σουτ στο δοκάρι ενώ ίδια κατάληξη είχε κεφαλιά του Μπαξεβάνου ένα λεπτό μετά. Τελικά, οι μελανόλευκοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 69′ όταν από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου η μπάλα κατέληξε στον Τάτο που από το δεύτερο δοκάρι γύρισε στον Ματέους Άλβες ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-0.

Οι μελανόλευκοι είχαν ευκαιρία για δεύτερο τέρμα στο 74ο λεπτό όταν η Αντωνίου υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Ρόβα από τον Καραμπέτσο αλλά ο Νεόπουλος, ο οποίος στο μεταξύ είχε αντικαταστήσει τον Τζελέπη που τραυματίστηκε,  απέκρουσε την εκτέλεση του Τάτου.

Στο 78ο οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους όταν ο Κωνσταντινόπουλος από αριστερά έκανε τη σέντρα για τον Βασιλόγιαννη ο οποίος ελίχθηκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 2-0.

Το σκορ για την Καλαμάτα έκλεισε στο 89ο λεπτό ο Πασάς με πέναλτι με την παράβαση να υποδεικνύεται σε μαρκάρισμα του Τριανταφυλλάκη από τον Κάρδαρη.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)
Βοηθοί: Ζούλης (Αχαΐας), Ισακοβίδης (Λακωνίας)

Καλαμάτα (Μαυρέας): Μέντες, Καραγκούνης, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους (79′ Τριανταφυλλάκης), Τάτος (90′ Δρούγας), Βασιλόγιαννης (90′ Γκότσης), Αρναρέλλης (58′ Πασάς), Ρόβας (79′ Μπουλλάρι).

ΟΦ Ιεράπετρας (Ξηροφώτος-Στουρνάρας): Tζελέπης (61′ λ.τ Νεόπουλος), Κάρδαρης, Κόκας, Ντέντλερ, Καλλιτσουνάκης (58′ Παπαδάκης), Ίννος, Χιμένεθ, Μπλανκ Καζάου, Παπαδάκης, Τσόφλιας, Καραμπέτσος.

, Καλαμάτα – Ιεράπετρα 3-0: Τρίποντο στην Παραλία μετά από δύο μήνες με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (pics) , Καλαμάτα – Ιεράπετρα 3-0: Τρίποντο στην Παραλία μετά από δύο μήνες με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο (pics)

Super League 2 – 2ος όμιλος – 28η αγωνιστική